Karbon piyasalarında türev finansal araçların kullanımı: Black-Scholes modeli ile karbon opsiyonlarının fiyatlandırılması
The use of financial derivatives in carbon markets: Carbon options pricing with Black-Scholes model
- Tez No: 753073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY TURAN TURABOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Maliye, Econometrics, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Yıllar içerisinde yaşam kalitesinde meydana gelen gelişmeler ile insanoğlunun ortalama yaşam süresi artmıştır. Zaman içerisinde artan ihtiyaçların karşılanması gerekliliği yeni ürünlerin üretilmesini zorunlu hale getirmiş, üretimde makineleşmeye gidilmiştir. Üretimde makineleşmenin artması ve yeni teknolojilerin uygulanması beraberinde yüksek enerji ihtiyacını getirmiş, enerji ihtiyacının karşılanması için ise başvurulan temel kaynaklar sanayi devriminden bu yana kullanılan fosil yakıtlar olmuştur. Fosil yakıt kullanımı her ne kadar insanoğlunun gelişimine yardımcı olmuşsa da çevre ve insan sağlığına etkileri üzerine bir o kadar da zararı olmuştur. İlk kez 19. yy'ın sonlarında fosil yakıt tüketiminin karbondioksit emisyonuna neden olduğu belirtilirken, 1950'lerden itibaren karbon emisyonlarının çevreye yönelik zararı hissedilmeye başlamış, bazı ülkeler emisyon miktarlarının önce sabit tutulması devamında ise azaltılması yönünde adımlar atmışlardır. Günümüzde küresel ısınma ve iklim değişikliği küresel ölçekte karşılaşılan en büyük sorun olarak kabul edilmekte olup bu sorunla baş edebilmek amacıyla ülkeler ve ekonomik/siyasi birlikler aralarında ortak bir anlayış geliştirerek uluslararası anlaşmalar imzalamakta ve böylece atmosfere salınan emisyon miktarını azaltmaya çalışmaktadırlar. Söz konusu anlaşmalar ile kurulan sistemde ülkeler arasında adil olunması amacıyla karbon ticareti bir başka deyişle karbon piyasalarının yer alması kabul edilmiştir. Karbon piyasalarda gerçekleşen karbon ticaret işlemleri, diğer tüm finansal işlemlerde olduğu gibi risk içermekte olup bu riskleri en aza indirmeye yönelik olarak birçok araştırma yürütülmüş ve yürütülmektedir. Bu çalışma karbon ticareti ve emisyon ticaret sistemleri (ETS) hakkında Türk ve Dünya literatürüne katkı sağlamak amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla bütün karbon piyasalar arasında en büyük işlem hacmine sahip AB ETS'nin finansal aracı olan EUA Karbon Opsiyonlarının fiyatlandırılmasına yönelik ekonometrik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Buna göre; çalışmada EEX borsasında işlem gören EUA Opsiyonlarının 19.03.2016/12.06.2018 arasındaki 603 günlük fiyat hareketleri incelenmiştir. Çalışmada B-S Opsiyon Fiyatlama Modeli kullanılmış modelde kullanılan oynaklık değeri EGARCH modeli ile belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgular, gerçekleşen fiyatlar ile tahminlenen fiyatlar arasında herhangi bir benzerliğe işaret etmemekle birlikte fiyat artış ve azalışları yönleri benzerlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Over the years, the average life expectancy of human beings has increased with the developments in the quality of life. The necessity of meeting the increasing needs over time has made it necessary to produce new products, and mechanization has been made in production. Increasing in mechanization and the application of new technologies have brought high energy demands, and the main sources used to meet the energy demands have been fossil fuels used since the industrial revolution. Although the use of fossil fuels has helped the development of human beings, it has also been harmful to the environment and human health. While it was stated that fossil fuel consumption caused carbon dioxide emissions for the first time at the end of the 19th century, the harm of carbon emissions to the environment began to be felt as of the 1950s, and some countries took steps to keep the emission amounts constant and reduce them. Today, global warming and climate change are accepted as the biggest problems encountered on a global scale, and in order to cope with this problem, countries and economic/political unions develop a common understanding between them and sign international agreements and thus try to reduce the amount of emissions released into the atmosphere. In order to be fair between countries in the system established with the agreements, it was accepted that carbon trade, in other words, carbon markets should take place. Carbon trading transactions realized in carbon markets, like all other financial transactions, involve risks, and many studies have been conducted to minimize these risks. This study was carried out to contribute to the Turkish and world literature on carbon trading and emissions trading systems (ETS). For this purpose, an econometric study was conducted for pricing EUA Carbon Options, the financial instrument of the EU ETS, which has the largest transaction volume among all carbon markets. According to this; In this study, the 603 day price movements of EUA Options traded on the EEX exchange between 19.03.2016 and 12.06.2018 were examined. In the study, the volatility value used in the B-S Option Pricing Model was determined by the EGARCH model. Although the findings obtained as a result of the study do not indicate any similarity between the actual prices and the estimated prices, the aspects of price increases/ decreases way show similarities.