Bobos in Turkey: Manifestations of the bourgeois bohemian lifestyle in İstanbul
Türkiye?deki Bobolar: İstanbul?daki burjuva bohem yaşamından kesitler
- Tez No: 240671
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM KARAÖMERLİOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, Sociology
 - Yıl: 2009
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tez, burjuva bohem adı verilen yeni bir üst sınıf türünün Türkiye'deki mensuplarını incelemektedir. ?Kreatif sınıf? olarak da adlandırılan Türkiye'deki burjuva bohemler, yani kısaca bobolar, çoğunlukla medya, reklamcılık, sinema, tasarım, görsel sanatlar ve sahne sanatları gibi yaratıcı veya enformatik sektörlerde çalışan, gelir düzeyi yüksek ve tercihen İstanbul'un mutenalaştırılmış semtlerinde yaşayan, genç veya orta yaş profesyonellerden oluşmaktadır. Türkiye'deki bobolar, 1980 sonrası gündeme gelen Yuppieler veya beyaz Türkler gibi yeni üst sınıf oluşumlarıyla benzer yönler taşımakla beraber, hem klasik burjuva yaşamını reddetmeleri hem de bohemlik, kültürlülük ve zenginliği birleştiren yeni statü sembolleri oluşturmaları sebebiyle onlardan ayrışmaktadırlar.Bu çalışmada öncelikle, dünyada ve Türkiye'de burjuva bohem sınıfının oluşmasına neden olan tarihsel süreçler incelenmiştir. Daha sonra Türkiye'deki boboların ortaya koyduğu yeni hayat tarzına odaklanılarak; aile geçmişi, tüketim felsefesi, kültürel birikim, yemek kültürü ve mekânsal seçimler üzerinden oluşturulan yeni `ayrışma' ve `seçkinleşme' biçimleri anlatılmıştır. Araştırma temel olarak İstanbul'un sosyokültürel dönüşümü üzerine yapılan gözlemlere ve örnek bir grupla yapılan mülakatların sonuçlarına dayanmaktadır. Ayrıca bazı dergi ve gazete kaynaklarından da faydalanılmıştır.Bu çalışma sonucunda dünyada ve Türkiye'de yeni üst sınıf yapısının kompozisyon açısından çok daha çeşitlendiği, ayrıca üst sınıfa katılma ve diğer sınıflardan ayrışma stratejilerinin değiştiği gözlemlenmiş; bu bağlamda yaratıcı ve entelektüel birikimin önemli bir statü sembolüne dönüşmesine işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines bourgeois bohemians (called“Bobos”) in Turkey, a newly emergent upper class group in the global context. It takes as its focus a group of educated, creative, young professionals who earn high incomes in the information or creative sectors and choose to live in the gentrified neighborhoods of Istanbul. Bobos in Turkey are similar to other upper class groups that emerged after the 1980s such as Yuppies or“White Turks”; however, they diverge from them with the new status codes that merge bohemianism, sophistication and wealth.This study firstly analyzes the historical processes that paved the way for the emergence of the bourgeois bohemian class on the global and local levels. Then, by focusing on the new lifestyle developed by the Bobos in Turkey, it examines the new“distinction”codes that have been created through family background, consumption philosophy, cultural capital, food culture and location preferences. The research is based on interviews made with a sample group and on observations of recent socio-cultural changes in Istanbul. Some journals and newspaper supplements helped in the clarification of the subject as well.As a conclusion of this study it was observed that the composition of the upper class structure in Turkey is diversified. Furthermore, it is also recognized that the strategies of becoming part of the upper class and distinguishing from other classes have changed. In this respect, it is indicated that creative and intellectual capital is the most important tool of distinction in the contemporary upper class formation.