An examination of the Balkans in international politics from past to present
Uluslararası politikada geçmişten günümüze Balkanlar üzerine bir değerlendirme
  1. Tez No: 240680
  2. Yazar: R. TAYLAN YARARCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ZAFER TOPRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Uluslararası politikada, Balkanlar gibi çok aktörlü bir bölgenin değerlendirilmesi, ancak çok yönlü ve detaylı bir çalışma ile mümkün olabilmektedir. Bu çalışmada, Balkan tarihinin önemli evreleri, uluslararası ilişkiler ekseninde ve bir siyasi tarih disiplini içinde incelenmeye çalışılacaktır.Bu tez, belli bir coğrafyanın öyküsünün iç ve dış politikaya yansıyan yönleriyle, değerlendirilmesidir. Balkan tarihindeki, dönüm noktalarının birer birer ele alınarak incelendiği çalışmamız, günümüzde hâlâ“barut fıçısı”olma özelliğini taşıyan Balkanlar'ı anlama ve hatta bölgede bir istikrar alanı yaratmak için önemli bir ihtilaf çözüm eksersizi yapılması düşüncesinden yola çıkılarak gerçekleştirilmiştir.“Osmanlı Hakimiyeti,”“Modern Balkan Devletlerinin Oluşması,”“Soğuk Savaş Dönemi,”ve“Çağımız Balkan Gelişmeleri,”herbiri kendine özgü özellikler taşıyan ve uzun Balkan tarihine kırılma şeklinde yansıyan süreçlerdir. Ancak çalışmanın ardında, incelenen tüm dönemlerde, Balkanlar ekseninde karşılaşılan gerçek, demografi, coğrafya ve dış güçlerin, Balkan jeopolitiği ve tarihi üzerinde ne denli etkili olduğudur. Bu etkinin yansıması ise genelde“istikrarsızlık”olarak nitelendirilebilir.
Özet (Çeviri)
In international politics, the evaluation of a region with multiple actors such as the Balkans is only possible by means of a multi-faceted and detailed study. This work examines important phases of Balkan history from a perspective of international relations and from within a political historical discipline.This thesis is an examination of a particular story of a geographical region viewed from perspectives which reflect internal and external policies. While considering in turn each point of change in Balkan history, this work sets out from the idea of making a significant conflict-resolution exercise for the creation of a stabilization zone for the Balkans, which even to this day has the characteristic of being a“powder keg.”The periods of Ottoman Hegemony, The Development of Modern Balkan States, The Cold War Period, and Contemporary Balkan Developments, each displays its own particular characteristics and reflects the points of disruption during the long span of the period under discussion. However, in all periods which are examined in the course of this work, the truths that are encountered in relation to the Balkans are the influences of demography, geography and external forces on Balkan geopolitics and history. Overall, the outzone of this influence can be evaluated as instability.