Ludwig van Beethoven'ın Op.61 Re Majör Keman Konçertosunun analizi
- Tez No: 240681
- Danışmanlar: DOÇ. CEYDA UZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu tez ile Ludwig van Beethoven'ın yaşamı ve Op. 61 Re Majör Keman Konçertosu incelenmiştir. Beethoven Keman Konçertosu; keman repertuvarının icra açısından en zor ve en önemli eserleri arasında yer almaktadır. Eseri incelerken özellikle Beethoven'ın yaşamı, kronolojik sıra ile yapıtları, 18. ve 19. yüzyıl müziğine genel bakış başlığı altında klasik dönem ve romantik dönem, konçerto formu hakkında genel bilgiler başlığı altında konçerto formunun tarihsel gelişimi, Beethoven keman konçertosunun formu hakkında genel bilgiler başlığı altında konçertonun bölümlerinin formu incelenmiş; Beethoven Op.61 re majör keman konçertosunun incelenmesi başlığı altında konçertosunun bölümlerinin analizi yapılmış ve son olarakta konçertoya çalışma önerileri getirilmiştir. Bu tezin oluşturulmasında daha önce yazılmış tezlerden, Beethoven'ın keman konçertosu ile ilgili yazılmış yerli ve yabancı kaynaklardan ve internet üzerinden yayımlanmış bilgilerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to give a precise analysis of the harmony, form and interpretation of Ludwig van Beethoven's Op. 61 D. Majör violin concerto. During this research some information about Beethoven's life and a chronological list of his works have been given. in connection with the subject, 18 th and 19 th century music, classical period and romantic period and also the historical evolution of the form of the concerto have been examined. Finally, some suggestions about how to practise iiithe difficult passages are added to the work. Many books about Beethoven, his d majör violin concerto and also information from internet have been used as basic resources in the construction of this thesis.