Karagen'in transdermal terapötik sistem şeklinde kullanılması üzerine araştırmalar
Investigation on the use of Carrageenan as transdermal therapeutic systems
- Tez No: 59117
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN TUNÇEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; matris tipi transdermal formülasyonun hazırlanmasında, jelleşme özelliğinden faydalandığımız doğal bir polimer olan K-karragenin uygunluğunu araştırmaktır. Nonsteroidal antienflamatuar bir ajan olan ketoprofen model ilaç olarak seçilmiştir. Çalışmada jel haline getirilen karragen çözeltisine, yumuşatıcı ve penetrasyonu artırıcı olarak polietilen glikol 400 ve alkol, yüzey aktif ajan olarak Tween 80, serbestleşmeyi geciktirici etkileri nedeniyle de titanyum dioksit ve formaldehit ilave edildi ve karışımın pH'sı 4.0'a ayarlandı. Hazırlanan formüiasyonlarda makroskopik kontrol, kalınlık kontrolü yapıldı ve elektron mikroskobu ile yapıları incelendi. Formülasyonlardaki etken madde spektrofotometrik olarak tayin edildi ve çözünme hızı testlerinde USP XXII'deki transdermal terapötik sistemlere ait aparey (Aparat 3) kullanıldı. Zamana karşı % çözünen ketoprofen miktarları alınarak çözünme profilleri çizildi ve çözünme kinetiği hesaplandı. Transdermal preparatiardan etken maddenin serbestleşmesi in vitro olarak incelendikten sonra, ex vivo olarak tavşan delisinden difüzyonları incelenerek zamana karşı % serbestleşen ketoprofen miktarlarına ait profilleri çizildi ve serbestleşme kinetikleri hesaplandı. Sonuç olarak, elektron mikroskobunda formülasyonların yapılarının kontrolü ile titanyum dioksit ve formaldehit kullanımının, karragenin gevşek yapısını sıkıştırdığı gözlenmiştir. In vitro çözünme hızı testine göre; karragen esaslı transdermal preparatiardan ketoprofenin serbestleşmesi üzerinde, opak madde olarak kullanılan titanyum dioksitin geciktirici etkisi görülmemiş ve bu sonuç, ex vivo olarak tavşan derisinden difüzyon testiyle kıyaslandığında paralel bulunmuştur. Formüiasyonlarda sertieştirici etkisi nedeniyle çeşitli oranlarda formaldehitin kullanılmasının ketoprofenin serbestleşmesi üzerindeki etkisi, in vitro çözünme hızı testiyle saptanmıştır. Ketoprofenin in vitro olarak çözünürlük tayininde ve tavşan derisinden ex vivo olarak difüzyonunda sonuçlar 0. derece, 681. derece ve Higuchi kinetiğiyle kıyaslanmış ve serbestleşmenin Higuchi (Q / Vt) eşitliğine uyduğu saptanmıştır. Yukarıdaki sonuçların değerlendirilmesine göre; jelleşme özelliğinden faydalanarak ilk kez transdermal formülasyonlarda denenen K-karragen, model ilaç olarak seçilen ketoprofenle hazırlanan transdermal formülasyonların incelenmesi sonucunda, transdermal terapötik sistemler için ucuz ve kolay elde edilebilir, doğal bir taşıyıcı olarak önerilebilir. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main purpose of this study was to investigate the suitability of k- carrageenan, a natural polymer with gellation property, for the preparation of transdermal formulations. Ketoprofen, a nonsteroidal antiinflammatory agent, was selected as a model drug. Transdermal formulations were prepared based on matrix technique. For this purpose carrageenan was dissolved in water to form a gel. Then excipients PEG 400 and alcohol (as a penetration enhancers), Tween 80 (as a surface active agent), TİO2 and formaldehyde (as the agents retarding the release of the drug) were added into the gel and the pH of the mixture was adjusted to 4.0. The so-called mixture, after the addition of ketoprofen dispersion in water, was spread on a petri dish and left to dry. Thickness and physical properties were examined by macroscopic control, structural features of the formulations were investigated by SEM technique. Ketoprofen assay was executed spectrophotometrically. Release studies of ketoprofen were made by using the Apparatus 3 suggested for transdermal therapeutic systems in USP XXII. Furthermore, the diffusion of ttie drug out of the formulation through intact rabbit skin was investigated. Released ketoprofen amounts were plotted against time. SEM investigations revealed tiıat TİO2 and formaldehyde forced the loose structure of carrageenan to be compact. From the results of in vitro release studies, it can be stated that Ti02 does not have any retardation effect on the release of ketoprofen out of matrix type transdermal formulations. On the other hand, formaldehyde showed significant effect on the release of the drug during in vitro studies. The data obtained from in vitro and ex vivo release studies were applied to zero, first, and Higuchi kinetics. Among the investigated kinetic models for the release of ketoprofen from the formulations, the best fit was found with Higuchi model. The results obtained through in vitro and ex vivo release studies were in agreement. 70In conclusion, it can be stated that K-carrageenan is a suitable polymer providing a simple and economical way for the preparation of transdermal formulations. 71