Kadın idrar enkontinansında pelvik mesane duvar kalınlığı ölçümünün tanısal rolü
  1. Tez No: 24079
  2. Yazar: RIZA HAKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. BEDRETTİN SEÇKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Ankara'da sokakda satılan sütlere H202, formaldehit ve karbonat gibi prezervatif maddelerin katılıp katılmadığı saptanmaya çalışıldı. Ayrıca formaldehit ve H202 katılmış sütlerde, bunların miktarları da saptanmaya çalışıldı. Ankara sokaklarından toplanan 30 adet süt numunesinin %43'ünde bu prezervatif maddelere rastlanmamıştır, %30'unda H202, %27'sinde formaldehit tespit edilmiştir. H202 bulunan sütlerin çoğunluğu 10 - 100 ppm/ml arasında bulunmuştur. H202 de tespit edilebilmen en küçük alt sınır 10 ppm/ml dir. Formaldehit miktar tayini için hazırlanan 0, 1, 2, 3 ve 4 ppm/ml'lik standardlarınm konsantrasyona karşı okunan absorbansların Sy değerleri sırasıyla 0.01, 0.04, 0.076, 0.03 ve 0.05; S'ları 0.045, 0.138, 0.227, 0.099 ve 0.179; Y'ları 0.09, 0.208, 0.30, 0.37 ve 0.528 olarak bulunmuştur. Formaldehit bulunan süt örneklerinde AOAC'de önerilen spektrofotometrik yöntemle miktari olarak tespit edilmeye çalışıldı. Formaldehitli süt örneklerinde tespit edilen en büyük miktar 1.83 ppm/ml olarak bulunmuştur. Süt numunelerinin hiçbirinde karbonat katkısına rastlanmamıştır. Karbonat tayini için kullanılan metodun hassasiyetinin alt sınırı 0.0016 gr/ml'dir. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY It has been tried to detect that whether the preservative sabstanses such as H202, formaldehyde and carbonate were added to milk sold at streets in Ankara or not. Besides, the quantity of formaldehyde and H202 in added milks were also detected. No preservative substanses were detected in 43% of 30 milk samples taken from the streets of Ankara. H202 were found in 30% of milk samples and formaldehyde were found in 27% of milk samples. The most of the H202 added milks were found at the 10 - 100 ppm/ml range. The sensivity of the method was 10 ppm/ml. 0, 1, 2, 3 and 4 ppm/ml standards were prepared that used in the determination of quantity of formaldehyde in milk. The absorbance values estimated from prepared standards for were 0.01, 0.04, 0.076, 0.03, 0.05, for S; 0.045, 0.138, 0.227, 0.099, 0.Ş/9, and for Y; 0.09, 0.208, 0.30, 0.37, 0.528. The quantity of formaldehyde found in added milk samples was detected by spectrophotometry method suggested in AOAC. The highest value of formaldehyde in added milk samples was 1.83 ppm/ml. No carbonate additive has been found in milk samples. The sensitivity of the method used in carbonate determination were 0.0016 gr/ml. 44