Nükleer manyetik rezonans spektroskopi yöntemi ile ketoprofen miktar tayini ve yöntemin klasik yöntemlerle karşılaştırılması
Quantitative determination of ketoprofen by NMR and comparison of this method by other methods
- Tez No: 40278
 - Danışmanlar: PROF.DR. M. TEVFİK ORBEY
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hazırlanan sentetik karışımlar ve tablet ve kapsüller içindeki Ketoprofen miktarı, BP 93 'ün önerdiği titrfmetrik ve UV spektrofotometrik yöntemlerle tayin edilmiştir. Titrimetrik yöntemde etanol-su, UV spektrofotometrik yöntemde %75 lik metanol çözücü olarak kullanılmıştır. UV spektrofotometrik yöntemde çalışma dalga boyu 258 nm.dir. Ayrıca NMR spektroskopisi yöntemi, aynı farmasötik formlara uygulanmış, bu yöntemde de çözücü olarak DMSO - d6 ve internal standart olarak Mandelik Asit kullanılmıştır. NMR spektroskopisi yönteminin doğruluk, tekrarlanabilirlik ve hassasiyet açılarından diğer yöntemlerden daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
in this study, two classical methods from BP 93, titrimetric and UV spectrophotometric, were applied for quantitative determination of Ketoprofen in synthetic mixtures, commercial tablets and capsules. Ethanol - water was used as solvent in the titrimetric method and 75% methanol was used in UV spectrophotometric method. Then, the conditions of the quantitative usage of NMR spectroscopy in the same samples are investigated. DMSO - d6 was chosen as solvent and Mandelik Asit was used as the internal standard in this method. The results of NMR spectroscopic method were compared with those found by titrimetric and UV spectrophotometric methods of BP 93 and they were statistically evaluated.