13 numaralı (H.1314/ M. 1896 ) Çorum şer'iyye sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 240820
  2. Yazar: ESRA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Tezimizin konusu 13 Numaralı Çorum Şer'iyye Sicilinin Transkripsiyon ve Değerlendirmesidir. İncelediğimiz bölüm H.1314 (M.1896) yılına ait kayıtları ihtiva etmektedir. Bu bölüm 70 sayfadan ibaret olup içerisinde 132 belge bulunmaktadır. Bu sicil Çorum'a ait diğer Şer'iyye Sicilleriyle birlikte Ankara Milli Kütüphanesinde muhafaza edilmektedir.Tez; önsöz, kısaltmalar, giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Tezimizin sonuna kaynakça ve ekler kısmı ilave edilmiştir.Giriş kısmında kadılık müessesesi ve şer'i mahkemelere değinilmiştir.Ayrıca Osmanlı Şer'iyye Sicillerinin tarihi önemi, Çorum Şer'iyye Sicilleri ve incelenen sicil hakkında bilgi verilmiştir.I. Bölümde belgeler konularına ve türlerine göre tasnif edilerek belge özetleri verilmiştir.II. Bölümde 13 numaralı H.1314 (M.1896) Çorum Şer'iyye Sicilinin Transkripsiyonu yapılmıştır.III. Bölümde Şer'iyye Sicilindeki kayıtların değerlendirilmesi yapılmıştır. Burada idari yapı; Çorum'a bağlı kaza ve nahiyeler, köyler, mahalleler, sosyal durum; aile, evlilik, şahıs isimleri, lakap ve ünvanlar ve Çorum'un iktisadi yapısı incelenmiştir.Tezimizin sonunda kısa bir değerlendirme ile sonuç, kaynakça ve belgelerden örnekler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Object of the thesis is the transcription and the evaluation of the 13th numbered Çorum canonical records. Studied section contains the records belong to the year of H.1314 (1896A.D). This section consists of 70 pages and contains 132 documents. This record, with other canonical records belong to Çorum, conserved in National Library, in Ankara.Thesis is formed of preface, abbreviations, introduction, four chapter and conclusion. Bibliography and appendix added to the end of the thesis.In the introduction chapter, canonical courts and profession of Cadı are mentioned.In first chapter, historical importance of the Ottoman canonical records, Çorum canonical records and examined record are being informed.In second chapter, documents, sorted according to their subjects and types, are summarized.In chapter three, transcription of the 13th numbered Çorum canonical record is transcript.In chapter four, canonical records are evaluated. In this chapter governmental situation, districts, subdistricts, town, quarters of Çorum, and social status, family, conjugality, personal names and nicknames and economical situation of Çorum are studied.At the end of the thesis with a short evaluation, conclusion, bibliography and documents are exemplified.