Regülasyon teorileri ve politikası: 1980 sonrası Türkiye örneği
Regulation theory and policy: 1980 after the Turkey case
- Tez No: 240825
 - Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ BİLGİNOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
 - Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 160
Özet
Günümüzde teknolojik gelişme sonucunda artan global rekabet ortamında piyasa dinamizminin oluşturulması amacıyle piyasalara giriş çıkışı ve piyasalardaki fiyat yapısı düzenleyen iktisadi regülasyonlardan, tüketiciyi korumaya yönelik sosyal regülasyonlara kadar bir dizi araçla iktisadi hayatın hemen her alanında karşılaşılmaktadır. bu çalışmada ilk olarak rekabet politikasının bir aracı olarak regülasyonların tanımı, çeşitleri ele alınmakta, ayrıca regülasyonlara farklı teorik yaklaşımlar incelenmektedir. daha sonra regülasyon politikalarının amaçları ve araçları üzerinde durulmuştur. son olarak gelişmiş ülkelerde ve 1980 sonrası Türkiye'de farkli alanlarda regülasyon uygulama örneklerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
today, as a resukt of technological development increasing global competitive environment, creating dynamism in the market in orderto market entry and exit, market structure to regulate the price of economic regulation, consumer protection regulations for the social economics life with a seriesof tools to the encountered in almost every area. ın this study, first as an instrument of competition policy as defined regulations, types are dealt with, as well asdifferent theoretical approaches are examined regulatıons. then objectives and instrumnets of regulation policies are empasized. finally, after 1980 in developed countries and in different areas in Turkey were included in regulatory practices.