Finansal performansın ölçülmesinde ekonomik katma değer ve bankacılık sektöründe piyasa değeri ile ilişkisinin analizi: 2004 - 2013 Borsa İstanbul uygulaması
Economic value added in measuring financial performance and analysing relation with firm value in banking sector: 2004 - 2013 BIST implementation
  1. Tez No: 405629
  2. Yazar: REHBER BİRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAMİL ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Günümüz küresel ekonomik koşullarında firmaların performansa dayalı olarak yönetilmesi hayati bir önem taşımaktadır. Özellikle son 20 yılda küresel ekonomik görünümdeki köklü değişiklikler ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkan finans kuramındaki gelişmeler, ilgiyi kar maksimizasyonundan hissedar değeri anlayışına, bir başka deyişle değer maksimizasyonuna kaydırmıştır. Muhasebe uygulamalarında var olan zayıflıklardan özsermaye maliyetinin raporlanmaması, paranın zaman değerinin yeterince dikkate alınmaması ve bazı giderlerin aslında birer yatırım olarak algılanmaması yönündeki bakış açısı, konuya verilen önemin artmasının başlıca sebepleri arasındadır. Değer yaratımı anlayışı çerçevesinde geliştirilmiş önemli ve güncel bir performans ölçütü olan Ekonomik Katma Değer (Economic Value Added - EVA) basitçe işletmenin vergi sonrası faaliyet karı ile bu karı elde etmek için yatırılan sermaye maliyeti arasındaki fark olarak tanımlanabilir. EVA'nın kara bakışı, muhasebecilerinkinden ziyade ekonomistlerin bakış açısına yaklaşmaktadır. EVA, performans hakkında önemli bilgiler önerebilmekte, iş süreçleri, verimsiz faaliyetler ve yatırımın yapılabilirliği hakkında öneriler sunabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Borsa İstanbul (BİST) Bankacılık Endeksi'nde 01.01.2004-31.12.2013 döneminde işlem gören on iki ticari bankanın ürettiği EVA tutarları ile piyasa değerleri arasında ilişki olup olmadığını tespit etmektir. Bunun için geleneksel Ekonomik Katma Değer (Economic Value Added) performans ölçütünün yerine banka performans ölçümlerinde daha doğru bilgi veren ve yaygın kullanılan Özsermayenin Ekonomik Katma Değeri (Equity Economic Value Added) ölçütü esas alınmıştır. Genel olarak sonuçlar değerlendirildiğinde Türk bankacılık sektöründe yer alan halka açık bankaların değişik düzeylerde EVA ürettiği ve üretilen EVA ile firma değeri arasında güçlü ve anlamlı bir ilişkinin varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Performance based management is vital for competing firms in the contemporary global economy. Especially, in last 50 years fundamental developments in global economic view and studies in financial economics have attracted the attention from profit maximization to shareholder value comprehension or value maximization. Some weaknesses of current accounting practices that is equity costs are not reported currently, time value of money is not taken enough into account and some expenses shouldn't be seen as investments have led to an increasing emphasis of the topic. The economic value added (EVA), a key and contemporary performance measure of value creation, can be defined simply as the difference between firms net operating profit after tax and its weighted average cost of capital used. Instead of accountants' approach, the EVA approaches to the profit with the economist's point of view. EVA can propose some vital information for performance and make suggestions on working procedures, unproductive activities and investment feasibility. The purpose of this study is to determine whether or not there is a relation between the EVA created by twelve commercial banks traded on Borsa İstanbul (BİST) in the period of 01.01.2004 - 31.12.2013 and the firm value of these banks. For this purpose, instead of the traditional EVA performance metrics, Equity of Economic Value Added which is providing more accurate information and is practicing more widely on the measurement of the bank performances was used. Overall, when the results were evaluated, it was identified that the public banks created different levels of EVA in the Turkish banking sector and there was as strong and significant correlation between created EVA and the firm value.