Yaz tatilinden beklenen faydalara göre turist pazarının bölümlendirilmesi: Antalya'da yapılan bir araştırma
Segmenting tourist market based on benefits sought from a summer holiday: A study in Antalya
- Tez No: 240837
 - Danışmanlar: PROF. DR. M. ŞÜKRÜ AKDOĞAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
 - Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu araştırmanın amacı; Antalya'yı ziyaret eden turist pazarını yaz tatilinden bekledikleri faydalara göre birbirine benzeyen gruplara ayırmak ve bekledikleri faydalar açısından farklı turist profillerini ortaya koymaktır. Ayrıca, Antalya'ya gelen turistlerin, yaz tatilinden bekledikleri faydanın demografik ve seyahat özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı belirlenmeye çalışılmıştır.Bu çalışmada, pazarı bölümlendirmede kullanılan yaygın yaklaşımlarından birisi olan post hoc bölümlendirme yaklaşımı kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak ta anket tekniğinden faydalanılmıştır. Anket, Almanca, Rusça, İngilizce ve Türkçe dillerinde, 20-23 Ağustos 2007'de, Antalya'da tatilini yapıp ülkesine dönen turistlere, Antalya Hava Limanında yüz yüze uygulanmıştır. Toplam 1000 anketten, kullanılabilir anket geri dönüş oranı %77 olarak gerçekleşmiştir. Araştırmada, verilerin analizinde aritmetik ortalama, medyan, mod ve standart sapma gibi tanımlayıcı istatistiklerden yararlanılmıştır. Ayrıca, t-testi, ANOVA, korelasyon analizi, faktör analizi, kümeleme analizi, ayırma analizi ve ki-kare analizlerinden de yararlanılmıştır.Araştırmada yapılan faktör analizi sonucunda, 9 faktör elde edilmiştir. Ortaya çıkan dokuz faktöre kümeleme analizi uygulanmıştır. Kümeleme analizi, iki pazar bölümü üretmiştir. Birinci pazar bölümünün adı ?Güvenlik ve Konfor Faydaları Arayanlar?, ikinci pazar bölümünün adı ise, ?Güneş-Deniz-Kum Faydaları Arayanlar? olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The major purposes at this research study were to seperate tourists visiting Antalya into similar groups based on benefits they sought from a summer holiday and to identify tourist profiles based of those expected benefits. Moreover, tourists? expectation were analized to identify any differences between various demographic variables and travel characteristic.This study employed a post hoc approach to identify market segments. To collect the data a questionnaire was developed and utilized in the study. The questionnaire, in four languages (Turkish, German, Russian and English), was applied to departing tourists during 20-23 August, 2007 at Antalya International Airport using a face to face technic. Out of the 1000 quetionnaires, there was a 77% usable return rate. To analyze the collected data various statistical methods, including mean, medyan, mod and standart deviation were used. Additionaly, t-test, ANOVA, Correlation Analysis, Factor Analysis, TwoStep Cluster Analysis, Disriminant Analysis and Chi-Square Analysis were employed to further analyze the data.Factor analysis revealed 9 different factors among summer tourists visiting Antalya. On the other hand, TwoStep Cluster analysis produced 2 market groups.