Psikopatolojik dindarlık
Psychopathological religiousness
- Tez No: 240842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KÜŞAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamız, başlıca psikolojik rahatsızlıkların kavramsal çerçevesinin çizilmesi ile başlıyor ve 4 ana bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde bu kavramsal çerçeve çizilmiş ve buna ek olarak çağdaş literatürdeki birtakım psikolojik rahatsızlıkların tariflerine yer verilmiştir.İkinci bölümde psikolojik sorunların dinsel yaşantıdaki yansımalarından bahsedilmekte ve bu bölüm beş alt başlıktan oluşmaktadır. Bu başlıklar şu şekilde sıralanmaktadır: ?1- Psikolojik Sorunlar Ve Dindarlık Algısı 2- Abartılmış Tutumlar Ve Dinsel Yaşantı 3- Gündelik Yaşamda Saplantılı Dini Davranışlar 4- İntihar Ve Din 5- Din Ve Benlik ekseninde gelişen düşüncelerde sorunlu tutum ve davranışlardır.Üçüncü bölümde suçluluk duygusu ve vicdani tutum ekseninde birtakım sorunlu tutumlar ele alınmaktadır.Dördüncü bölümde din ve ruh sağlığı ilişkisini ele aldık ve sağlıklı bir dinin önemi ve olumlu rolünü vurguladık.Daha sonra elde edilen tüm verilerin genel bir değerlendirmesi yapılıp sonuç bölümüne geçilmektedir. Çalışmamızda analitik yöntemin kullanımına gayret edilmiş ve çalışmamız teorik-problematik bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Our research begins with drawing a conceptual framework for main mental illness and it is composed of three main chapters.At first chapter, this conceptual frame is drawing and in addition to it is given a place to some mental illness? description in contemporary literature.At second section mental illness? reflection at religious life is discussing and this section is composed of five section below: 1-Psychological Problems And Religious Perception, 2-Exaggerated Attitude And Religious Life, 3-Obsessioned Religious Behavior At Daily Life, 4-Suicide And Religion, 5-Problematic Attitudes And Behaviors whcih Developed around Religion And ego.At third section, Some Problematic Attitudes are considered around Guiltiness? Feeling and Conscience Attitude. At fourth section we discussed the relation of religion and mental healthyness and emphasized the importance of healty religion and its positive role.Afterwards, all datums are evaluated and we passed conclusion section. In thi research, it is tried to use analytical method and therefore it is a theoretical and problematical approaches to the psychopathological religousness.