Comparing approaches for vocabulary teaching to young EFL learners
Çocuklara kelime öğretiminde kullanılan yaklaşımların karşılaştırması
- Tez No: 240863
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DERYA DÖNER YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
 - Yıl: 2009
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Uludağ Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
 - Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma; çocuklara yabancı dil öğretiminde, özellikle kelime öğretiminde, daha etkili bir yol olup olmadığını araştırmaktadır. Bunun için odağın kelimelerde olduğu (bilinçli ve kasıtlı bir süreç olarak düşünülebilecek bir yöntem) ve odağın verilen görevi tamamlamada olduğu, kelimelerin yapılan etkinliğin yan ürünü olarak kazanıldığı (daha az bilinçli ve kasıtsız bir süreç olarak düşünülebilecek bir yöntem) farklı iki kelime öğretme yaklaşımı kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcıları, çalışma boyunca 48 hedef kelimeye (ki sıklıkla karşılaşılan kelimeler olarak düşünülebilirler) maruz kalan 52 tane Türk Devlet Okulu 4. sınıf öğrencisidir. Katılımcılar kelime öğretme yaklaşımlarına göre iki gruba ayrılmışlardır. Bir gruba kelimeler direkt olarak öğretilirken, diğerine dolaylı yoldan verilmiştir. Uygulanan yaklaşımlardan edinilen kazanımları değerlendirebilmek için, aynı ön test ve son testler her iki gruba da uygulanmıştır. Sonuç olarak kelimelerin direkt olarak öğretildiği grup daha başarılı olmuştur. Beklentilerin dışında gelişen bu sonuç, gelecekteki yabancı dil müfredatı açısından detaylı bir şekilde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate whether there is a better way to teach English, specially English vocabulay, to young learners. To investigate this, two different vocabulary teaching approaches were used, where the focus was on words (which can be considered as a concious and intentional operation) and where the focus was on completing a task and the words are learnt as a by-product of any activity not explicitly geared to vocabulary learning (which can be considered as a less concious and unintentional operation). The participants of this study were 52 forth grade students in a state school in Turkey and they were exposed to 48 target words (which can be considered as high frequency words) throughout the study. The participants were categorized into two groups according to two vocabulary teaching approaches. One group was taught the words in an explicit way whereas the other one was taught implicitly. The same pre test, immediate post test and delayed post tests were applied to two groups in order to see the gained words by participants and evaluate the performance of the two approaches in this study. The results showed that explicit teaching resulted in better performance than implicit teaching. As opposed to our expectations, the reasons for the success of the explicit teaching group were discussed for the future curricula for foreign language learning.