Liderlerin yönetsel davranışları ile çalışanların iş tatmini arasındaki ilişki
Managerial behavior of leaders with employees relationship between job satisfaction
  1. Tez No: 240889
  2. Yazar: EMİN ILICAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TİKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
İyi yetişmiş, kalifiye personelin istihdamı ve bu personelin çalışma sürekliliğinin sağlanması, idarecilerin devamlı ilgilendikleri bir alan olmuştur. Performansın hayati önem taşıdığı rekabetçi pazarda çalışanların iş tatmini, yönetimin uğraş verdiği kritik konulardan birisi haline gelmiştir.İşletmelerin önceden belirlenen hedeflere ulaşması, çalışanların iş tatmininin sağlanması ve onların yaşam kalitesinin artırılması ile mümkündür. İş yaşamının kalitesinin artırılması; çalışma şartlarının ve iş çevresinin düzenlenmesi, çalışanların psikolojik, ekonomik ve toplumsal ihtiyaçlarının karşılanması ve iş hayatında ortaya çıkacak sorunların en aza indirilmesi yani iş tatmininin sağlanması ile mümkündür. Liderlik davranışı, çalışanların performansını artırabilmek açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Well-trained, qualified personnel and employment of personnel to provide continuity of work, has become an area they are interested administrators continuously. Performance is vital in the competitive market, employee job satisfaction, management, given the critical issues involved have become one.Businesses to reach predetermined targets, ensuring employees' job satisfaction and increasing the quality of their lives is possible. Work to increase the quality of life, working conditions and working environment regulation, employees, psychological, economic and social needs are met and work life issues will arise in the minimization of job satisfaction that is possible with the provision. Leadership behavior, is important for employees to enhance performance.