Lojistik faaliyetlerinde kalite fonksiyon göçerimi; Malatya'daki perakendeciler için örnek bir uygulama
Quality function deployment in logistic activities; it is an example application for retailers are in Malatya
  1. Tez No: 240888
  2. Yazar: ALPTEKİN ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVLÜT TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Lojistik hizmeti, insanlık tarihi boyunca var olmuş bir faaliyettir. Bu faaliyetlerin sayısı ve kapsamı, günümüze doğru büyüyerek gelmiştir. Bu büyüme beraberinde kalite kavramını getirmiştir. Kalite kavramının kapsamı geniş olup bu kapsamda en önemli yeri müşteri beğenisi tutar.Kalite fonksiyon göçerimi, bu beğeniyi takip edip, bu beğeninin nasıl ürüne yansıtılacağını araştıran sayısal bir analiz sistemidir. Bu sayısal analiz sistemi, müşteri beğenisine göre hizmetin ve ürünün tasarlanmasını sağlar.Bu çalışmada, kalite fonksiyon göçerimi ile lojistik faaliyetleri incelenmiştir. Faaliyetler incelenirken, lojistik hizmetinin müşteri grubundan veriler elde edilmiştir. Müşteri grubu ve lojistik firması arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Böylece müşteri grubuna uygun bir lojistik planı nasıl olur, sorusuna cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Logistic service is an activity which has been throughout human history. These activities` numbers and scope has grown through today. This growth has brought the concept of quality. The concept of quality is broad, customer appreciation is most important place in this concept.Quality Function Deployment (QFD) follows this appreciation,which investigate how the appreciation should reflect to product, is a numerical analysis system. This numerical analysis system allows to design service and product according to customer appreciation.In this study, quality function deployment and logistic activities were analysed. When the logistic activities are being analysed, datum have been obtained from customer group of logistic service. The relationship between customer groups and logistics company has been trying to determine. Thus, how a suitable logistical plan is, this question?s answer was investigated.