Avrupa Birliği sosyal politikası
Social policy of European Union
- Tez No: 240977
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN GENÇLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Avrupa Birliği'nde sosyal politika alanında temel şartların oluşturulması ve bu yönde gelişimin sağlanabilmesi, Avrupa Topluluklarının ilki olan Avrupa Kömür Çelik Topluluğunun kuruluşu ile başlamış ve uzun bir sürede belirli bir aşama kaydedilebilmiştir. Başlangıçta Topluluğun ekonomik bütünleşme amacıyla kurulmuş olması ve üye devletlerin kendilerine ait ulusal sosyal politikalarının var olması ve eğitim, sağlık hizmetleri, istihdam, sosyal güvenlik harcamaları gibi geleneksel sosyal politika alanlarında hâkimiyeti uluslarüstü bir kuruluşa bırakma konusundaki isteksizlikleri, sosyal politika yavaş bir gelişim göstermesine neden olmuştur.Kuruluş yıllarında ikinci planda kalmış olsa da Avrupa Birliği'nde sosyal politikanın 50 yılı aşkın tarihsel evriminin incelendiği bu çalışma sosyal politikanın Avrupa Birliği içinde nasıl geliştiğini, Birlik içindeki sosyal refah devleti rejimleri ve bu devletlerde yapılan sosyal refah harcamaları incelenmiştir. Günümüz koşullarında refah devletlerinin içinde bulunduğu duraklama sürecinden Avrupa refah devletleri ve Avrupa Sosyal Modeli'nin nasıl etkilendiği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Forming of the basic provisions about social policy in Europe Union and providing developments in this point has been started by the establishment of the European Coal and Steel Community which is the first one of European Community and has been made progress in a long time. At first, The Community was established with the aim of economic integration and existing member countries commit to the some national-social policies, education, health-care, employment, social security, etc. Development of social policies is often slow due to the reluctancy of some countries to change national traditions.During the formation years of the Union, issues were secondary to tradition even though study of social policy in the European Union has been researched for over fifty years. The social policy that is now developing in the European Union, in concert with social welfare state policies of member states who committed to social welfare and social expenditure in the member states as also researched in this study. In addition, in the historical context, there are welfare states that are not developing at the same rate as the Europe Union Welfare State and European Social Model.