Avrupa Birliği sosyal politikasında sosyal diyaloğun rolü
The role of the social dialogue within European social policy
- Tez No: 495884
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı Avrupa Birliği sosyal politikasının bileşenlerinden biri olan sosyal diyaloğun; Avrupa sosyal politikası içerisindeki yerini açıklayabilmektir. Sosyal diyalog, Avrupa sosyal modelinin vazgeçilmez bir unsuru olarak ifade edilmektedir. Bu nedenle karar alma süreçlerine sosyal tarafların da dahil edilmesinin teşvik edilmesi görevi bizzat Avrupa Komisyonu'na verilmiştir. 1985 sonrası Val Duchesse görüşmeleri ile gelişmeye başlayan Avrupa Birliği düzeyli sosyal diyaloğun; sadece sosyal politika alanındaki konularla sınırlı kalmayıp; Avrupa Birliği`nin diğer politikalarını da içine alacak şekilde geliştirilmesi tartışılmaktadır. Sosyal tarafların karar alma süreçlerine dahil edilmesi ile birçok Avrupa Birliği vatandaşının hayatını etkileyen düzenlemelere imza atılmıştır. Çalışmada, sosyal diyaloğun tarihsel gelişimine vurgu yapılırken; sosyal tarafların AB sosyal politikasına ne şekilde yön verdikleri hususu incelenmiştir. Farklı refah rejimlerinden gelen Avrupa Birliği üyesi ülkelerde, sosyal diyaloğun yapısını incelemek için üç örnek ülke seçilmiştir. Farklı sosyal diyalog modellerini temsil eden bu ülkelerdeki uygulamalar, aynı zamanda, Birlik düzeyinde neden ortak bir sosyal politika oluşturulamadığına da ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to explain the role of the European social dialogue which is the one of the main pillars of the European social policy. Social dialogue is defined as a fundamental element in the European social model. Consequently, European Commission is given the task of the promoting the involvement of the social partners to the policy making process. European Union level social dialogue has initiated and institutionalized with the Val Duchesse negotiations. Presently new topics are also coming up for discussion. It has been under discussion to widen the scope of the social dialogue on the EU agenda. Because of the consultation mechanism, social partners are involved in EU level decisions which are heavily affected to all EU citizens' life. In this study, this study summarizes the historical background of the social dialogue and the role of the European social partners in terms of contributing the EU social policy. Three-member states which are from different social welfare models are chosen to analyse structure of the social dialogue. In this context, the distinctions within these states also explain why common social policy at the EU level is not constituted.