Çuvaşçanın şekil bilgisi
Morphology of the Chuvash
- Tez No: 241005
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 567
Özet
Türkçe, Altay dil birliğinden ayrıldıktan sonra, kendi içinde Batı Türkçesi (Ana Bulgarca) ve Doğu Türkçesi (Ana Türkçe) şeklinde iki ana kola ayrılmıştır. Tez konumuz olan Çuvaş Türkçesi, Hazar diliyle de ilgili olduğu düşünülen Ana Bulgarcanın günümüzdeki yegane temsilcisi durumundadır. Çuvaş Türkçesi, tarihsel gelişmine bağlı olarak Türk dili ailesinin en önemli kollarından birisidir. Çuvaş Türkçesinin şekil bilgisini konu edinen çalışmamız, bu dilin çekim sistemini eşzamanlı olarak tanımlamayı amaçlamaktadır. Tezimizin, Giriş bölümünde Çuvaş Türkleri ve Çuvaş Türkçesi hakkında bilgiler verildikten sonra çalışmamızın konusu ve sınırları ile yöntemi ortaya konmuştur. Bu bölümü takiben, çalışmamızın ana kısmını oluşturan İsim, Sıfat, Zamir, Zarf, Fiil ve Edat bölümleri ve değerlendirmemizi içeren Sonuç bölümleri yer almaktadır. Son olarak, çalışmamızı hazırlarken yararlandığımız kaynakları sıraladığımız Kaynakça bölümü gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Historically, after diverging from the Proto-Altaic, The Turkic language has been splitted into two types early on, Common Turkic (western Turkic) and Bolgar Turkic (Eastern Turkic). The language of the Proto-Bolgars, reportedly similar to the Khazar language, belonged to the latter type. Its unique modern representative is Chuvash Turkish. its historical development make Chuvash Turkish a very important branch of the Turkish language family. The aim of this thesis is, first, to make a synchronic description of the conjugation system of the Chuvash Turkish. The introduction chapter of the thesis deals with general informations regarding Chuvash Turks and their language. This chapter also includes subject, method and limit of the study. The following chapter analyses Nouns, Adjectives, Pronouns, Adverbials, Verbs and Prepositions of the Chuvash Turkish. Finally, the thesis includes summary and bibliography chapters.