Eski anadolu Türkçesinde anlamca kaynaşmış (deyimleşmiş) birleşik fiiller
Compound verbs which had been welded in meaning (which became idioms) in old anatolian Turkish
  1. Tez No: 241023
  2. Yazar: AHMET GÖZÜTOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA SİBEL BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Çalışmamızda Eski Anadolu Türkçesi Dönemi özelliklerini ihtiva eden Yunus Emre'nin Divanı, Danişmend-name, Dede Korkut ve Ahmed-i Dai Divanı eserleri esas alınmıştır. Bu eserlerin herbiri ayrı bir yüzyıla ait olduğu için Eski Anadolu Türkçesi'nin tüm ses ce şekil özellikleri hakkında bizlere bilgi vermektedir. Yaptığımız bu çalışma;“Ön Söz”,“Giriş”,“Bölüm I”,“Bölüm II”,“I. Bölüm”,“II. Bölüm”,“III. Bölüm”,“IV. Bölüm”,“Sonuç”ve“Kaynakça”kısımlarından oluşmaktadır. Twzimizde adı geçen eserlerdeki anlamca kaynaşmış (deyimleşmiş) birleşik fiiler tespit edilerek tasnifleri yapılmıştır. Metinlerdeki deyimler tespit edildikten sonra çalışmanın başından sonuna kadar elde edilen tespitler neticesinde bir sonuca varılmıştır. Kaynakça kısmında ise tez için yararlanılan eserlerin künyeleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, Yunus Emre?s Divan, Danişmend-name, Dede Korkut?s Divan and Ahmed-i Dai?s Divan that comprise Turkish characteristics in old Anatolian period of time, have been taken as bases. Since each of them belongs to different centuries, these works inform us about all sound and manner characteristics of old Anatolian Turkish. This study consists of ?Foreword?, ?Introduction?,“Part I”,“Part II”, ?Section I?. ?Section II?, ?Section III?, ?Section IV?, ?Conclusion?, ?References?. Compound verbs used in mentioned works, which had been welded in meaning, have been determined and classified. After determined idioms in texts, we reached a conclusion in the basis of the results that we determined from the beginning through the end of our study. The works? identification tags which have been utilized in this thesis, have been given in references section.