Uluslararası silahlanmanın ekonomik boyutunun analizi
Analyzing the economic dimension of international armament
  1. Tez No: 241034
  2. Yazar: OĞUZ FIRILDAK
  3. Danışmanlar: PROF. İSMAİL SADİ UZUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Silahlanma artık bir ülkenin ya da birkaç ülkenin tekelinden çıkmış, uluslararası bir yapıya bürünmüştür. Silahlanmanın ekonomiye etkileri ise ülkeden ülkeye değişmektedir. Silah üreten ve ihraç eden ülkeler bu işten karlı çıkmakta ve ekonomilerini büyütmektedirler. Kendi silah sanayi olmayan ya da teknolojik ilerleme kaydedemeyen ülkeler ise silah ithalatına girdiklerinden dolayı ekonomilerini dengeleyememektedirler. Silahlanmadan vazgeçemeyen bu ülkeler ister istemez ekonomik problemlerle karşı karşıya kalmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Armament is not an exclusive possession of one or few countries?, the issue has international scope. The effects of armament actions are differentiating form one country to other. The arm exporting countries are benefiting from this trade operations and growing their economies respectively. The armaments technology and industry poor countries could not be able to balancing their economies because of their rising defense expenditures. Thus, defense deprived countries are inevitably struggling with economic problems as well.