Allianoi kemik eserleri
Bone objects of Allianoi
  1. Tez No: 241033
  2. Yazar: ERGÜN KARACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YARAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
İzmir İlinde, Bergama İlçe merkezinin 18 km. kuzeydoğusundaki Paşa Ilıcası mevkiinde yer alan Allianoi, kuzeyindeki Adatepe ile güneydeki Aptaltepe ve Bağtepe'nin arasından geçen İlya Çayı'nın oluşturduğu vadidedir.Bu çalışmada, 1998 - 2006 yılları arasında Allianoi sağlık merkezindeki kurtarma kazılarında ele gecen ve çoğunluğu M.S. 2-5. yy.lara tarihlenen kemik eserler incelenmiştir.Allianoi kemik eserleri, iğneler, kaşıklar ve diğer eserler olmak üzere üç ana başlık altında gruplandırılmıştır. Topuzlu, topuzsuz ve gözlü iğneler ile bız, iğneler başlığında incelenmiştir. Kaşıklar, dairesel ve oval olarak ikiye ayrılırken, diğer eserler başlığı altında, yazı, oyun, müzik ve dokuma araçları, kesici ve alet sapları, aplikler, takılar, tıp ve kozmetik gereçleri gibi alt bölümlere ayrılmıştır. Buluntuların sayısal yoğunluğunda topuzlu, topuzsuz ve gözlü iğnelerden sonra kaşıklar gelmektedir. İğne ve kaşık grupları için tipoloji yapılırken, diğer eserler başlığında incelenen eserler yeterli sayıda olmadığı için tipolojinin dışında tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Allianoi, which is located in İzmir city where 18 km northeast of Bergama town center in place of Paşa Hot Spring, is in a valley formed by İlya Stream that passes between Adatepe in north and Aptaltepe and Bağtepe in south.In this study, bone objects dated 2-5. A.D. century which were found in rescue excavations of Allianoi health center between the years 1998- 2006 are examined.Bone objects from Allianoi are formed into group under three main subject as pins, spoons and other objects. Pins with a knob, without a knob, with eyes and awls are examined under subject of pins. While spoons are separated into two as circular and oval, writing, game, music and weaving tools are divided into sub-sections under title of other objects like cutting and handles of tool, appliques, jewelleries, materials of medicine and cosmetics. In numerical majority of finds, spoons come later than pins with a knob, without a knob and with eyes. While the typology for groups of pin and spoon is made, objects that are examined under the title of other objects are set apart from typology since they are not sufficient as numerically.