Türkiye'de lojistik sektörü ve dış ticaret üzerine etkileri
Logistics sector in Turkey and its effects on foreign trade
- Tez No: 241040
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Lojistik sektörü dünyada son yıllarda önemli gelişme gösteren ekonomik faaliyetlerdendir. Bu durumun nedenleri arasında artan ekonomik ilişkiler, Küreselleşme, ulaşım olanaklarının kolaylaşması sayılabilir. Bunun yanında lojistik firmalarının yönetsel süreçlerde gösterdiği performans ve ilerlemeler de önemlidir. Lojistik sektörünün gelişiminde elbette ki modern işletmecilik anlayışlarının da etkisi bulunmaktadır. Son yıllarda ise lojistik sektörünün kendine özgü konuları aynında özellikle küreselleşme süreci ile birlikte, dış ticaret içindeki payı olası geliştirilebilir durumlar tartışılır olmuştur. Bu bağlamda ilgili çalışmada lojistik sektörünün dış ticaret içindeki yeri ve önemi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Logistic sector is one of the economic activities that grows much in last years. The main reason of that is increasing economical relations, globalism, the easiness of transportation opportunities. Besides that the performance and evoluation that logistic companies show in the administration periods is very important. There is ofcourse the affect of modern administration approach on the growth of logistic sector. By the globalism period the special topics and the ratio of logistic sector in outer trades in the last years is unclear. So that the place and the importance of logistic sector in outer trades will be inspected by this work.