Çanakkale Muharebeleri'nde Mustafa Kemal
Mustafa Kemal in Çanakkale Battles
  1. Tez No: 241079
  2. Yazar: DOĞAN DOĞANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
ÇANAKKALE MUHAREBELERİ'NDE MUSTAFA KEMAL;Geçmişte ve günümüzde Türkiye'nin üzerinde oynanan oyunların temelinde, üzerine bulunduğu coğrafya olduğu bir gerçektir. İşte bu oyunlara yakın zamanda verilen en güzel cevap, Çanakkale zaferidir. Bitmeyen ve bitmeyecek olan bu oyunlara karşı takınacağımız duruş ve hareket tarzlarına, örnek teşkil etmesi bakımında Çanakkale Muharebeleri halen önemini korumaktadır.Çanakkale Muharebeleri, tarihin akışı içinde siyasi, ekonomik ve sosyo-kültürel yönleriyle yalnız Türkiye açısından değil, dünya tarihini de etkileyen birçok gelişmeleri ve sonuçları ile önemini hâlâ korumaktadır.Literatür araştırması şeklinde planladığımız bu çalışmamızla, Çanakkale Muharebeleri'nde olduğu gibi Türk'ün milli şuura sahip olduğunda, demir ve çeliğin, insan gücünü ve cesaretini yenemeyeceğini ve vatan sevgisini öldüremeyeceğini, bütün dünyaya kanıtladığımızı, Çanakkale'de feda edilen Türk kanının, Türk istiklâlinin ve Cumhuriyeti'nin harcına karışmış olduğunu tekrar hatırlatarak unutkanlık illetini yenmek istedik.Çalışmamız giriş ve altı bölümden oluşmaktadır. Konumuzun coğrafya ile yakın alakalı olması sebebiyle ki önsözde belirttiğimiz gibi Gelibolu Yarımadası'nın Osmanlı Devleti için Aşil'in topuğu konumunda olduğunu özellikle İngilizler tarafında değerlendirilmişti, muharebeleri daha iyi tahayyül edebilmek için adı geçen yere çeşitli zamanlarda inceleme gezilerinde bulunduk. Bu gezilerde tespit ettiğimiz fotoğrafları da çalışmamızın sonuna ekledik.Çok zorlanmamıza rağmen olayları kronolojik seyri içerisinde konuları aktarmaya çalışırken asıl konumuzun Mustafa Kemal olması sebebiyle özellikle kuzey gurubu olaylarını daha detaylı inceledik. Bu sebeple konuyu sırasıyla Büyük Harb öncesi Dünya ve Osmanlı siyaseti, Osmanlının harbe girişi, 18 Mart zaferi, muharebelerin oluşumlarının kuzey ve güney olarak ayrı ayrı incelenmesi ve zaferin getirdikleri şeklinde bölümlere ayırarak çalışmamızı tamamladık.
Özet (Çeviri)
MUSTAFA KEMAL IN ÇANAKKALE BATTLES; Games are played on Turkey are always based on its geopolitical situation in the past and in our present days. The most appropriate answer was given to those games by Çanakkale Triumph in our near future. Çanakkale Wars are still keep its importance as being a model behavior and action against those endless and ceaseless games.Because of its political, socio-cultural and economical results and its effect on the world history, Çanakkale Wars carry great importance, not for only Turkey but for the world and it still remains its importance.With our literature study, we wanted to remind that sacrificed Turkish blood in Çanakkale Wars formed the bases of Turkish Independence and Turkish Republic. We proved to the World that, when Turkish have a national thought as they had in Çanakkale Triumph, iron or steel would not be enough to beat courage and power of people and kill their love of country.The study consists of introductory chapter and six divisions. Because of the subject is relevant with geography, as it is told in the foreword; Gelibolu Peninsula is evaluated as Aşil?s heel for Ottoman Empire by the British, examination trips have been made to the mentioned place and photographs which were taken during the trips are attached to end of the study.Although it was difficult to transfer all topics in its chorological line, we tried to make a comprehensive study for North Group Cases as our main issue is Mustafa Kemal. For that reason, our study begins with World and Ottoman Policy before Big War (Büyük Harp), Entrance of the Ottoman to the war, 18 March Triumph, Examination of North and South Battles and results of the Triumph.