Modification of DSNP for pebble-bed gas cooled reactors
  1. Tez No: 24111
  2. Yazar: TAMER BAHADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KEMAL KADİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET GHR 20, kent içine kurulabilen yapısal olarak güvenli bir nükleer reaktördür. Bu çalışmada reaktörün olası reaktivite geçişleri ile kaza durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır, özellikle metal soğutmalı reaktörler için geliştirilmiş olan DSNP dinamik simülasyon programı, çakıl yataklı gaz soğutmalı reaktörler için kor, astar ısı değiştirici ve reflektör modülleri geliştirilerek modifye edilmiştir. Hesaplanan kararlı durum parametreleri, daha önceki çalışmalarda bulunanlarla karşılaştırılmıştır.. Reaktörün çeşitli reaktivite uygulamalarında davranışı incelenmiştir. Bu çalışmanın asıl amacı GHR 20 reaktörünün kendinden güveni i liginin incelenmesidir. Soğutucu akış kaybı kazası basınçlı ve basınç kayıplı durumlar için incelenmiş ve maksimum yakıt sıcaklığının 1100°C aşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GHR 20 is an inherently safe reactor which can be constructed and operated in urban areas. In this study, possible reactivity transients and accident conditions of a GHR 20 are simulated and analyzed. A dynamic simulation program DSNP which was developeded espicially for liquid metal reactors is modified by developing core, liner heat exchanger and reflector modules for pebble bed gas cooled reactors. Evaluated steady state parameters are compared with the results obtained from previous results. The behaviour of the reactor for different reactivity insertions is analyzed. The main purpose of this study is to investigate inherently safe characteristics of the BHR 20. Loss of flow accidents for the pressurized and depressurized cases are simulated and it is found that maximum fuel temperature does not ex c eed 11 00°C.