Bergama merkez ilçe ve köylerinde yaşayan yörüklerin ağız incelemesi
Accents of yoruks who live in city centres and villages of İzmir Bergama
- Tez No: 241132
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA SİBEL BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Yapılan bu çalışma, İzmir Bergama merkez ilçe ve köylerinde yaşayan Yörüklerin ağızları'nı temel almaktadır. Tez ?Giriş?, ?İnceleme?, ?Metinler?, ?Sonuç?, ?Sözlük? ve ?Kaynakça? kısmından oluşmaktadır. ?Giriş? bölümünde Bergama'nın tarihi yapısı hakkında bilgi verilmekle birlikte; Yörüklerin bölgeye yerleşmeleri üzerinde de durulmuştur. ?İnceleme? kısmında Bergama'da yaşayan Yörük ağızlarının fonetik ve morfolojik yapısı incelemiş; örneklerle desteklenmiştir. ?Metinler? kısmında derlenen 32 metnin transkripsiyon alfabesiyle yazılmıştır. ?Sonuç? kısmında Bergama'da yaşayan Yörük ağzının önemli görülen fonetik ve morfolojik özelliklerine değinilmiştir. ?Kaynakça? kısmında ise tez için yararlanılan eserlerin künyeleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is mainly comprised of accents of ?Yoruks? who live in city centres and villages of İzmir/Bergama. The thesis consists of ?İntroduction?, ?Research?, ?Texts?, ?Conclusion?, ?Dictionary? and ?Bibliography? sections. Along with the information given about Bergama?s historical structure in the section of ?Introduction?, settlements of the ?Yoruks? on the region are mentioned. In ?Research? part, phonetic and morphological structure of the accent of the ?Yoruks?, living in Bergama, is inspected and supported by illustrations. Compiled in the section of ?Texts?, the 32 texts have been written in transcription alphabet. In the section of ?Conclusion?, the fundamental phonetic and morphologic features of accent of ?Yoruk? are mentioned. In the section of ?Bibliography?, identification plates, used in thesis, are given.