Bilişim teknolojileri yatırımlarının firma performansına etkisi
The affects of IT investments on firm performance
  1. Tez No: 241246
  2. Yazar: ALİ CELEP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ZEHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bilişim teknolojileri bilgisayar tabanlı bilgi sistemlerini geliştirmek, uygulamak, desteklemek ve yönetmek süreçlerine yöneliktir. Bilişim teknolojileri bilgisayar ve yazılımlar yardımıyla bilgilerin dönüştürülmesini, saklanmasını, biriktirilmesini, korunmasını, işlenmesini, iletilmesini ve güvenli bir şekilde erişilmesini sağlar.Günümüzde bilişim teknolojileri, bilgisayar ve teknolojiye dair birçok alanı kapsayacak kadar gelişmiştir, ve bu gelişim süreci daha önceki dönemlere nazaran daha kolay gözlemlenebilmektedir. Bilişim teknoloji çalışanları, uygulamaların kurulmasının yanı sıra daha kompleks veritabanları ve bilgisayar ağları geliştirmeye yönelik çalışmalar yapmaktadır. Bilişim teknolojileri çalışanları, veritabanı yönetimi, ağ oluşturma, bilgisayar donanımı geliştirme, veritabanı ve yazılım geliştirme gibi işlerin yanısıra sistemin bir bütün olarak yönetiminden de sorumludur. Bilgisayar ve iletişim teknolojilerinin bir uyum içerisinde çalışması bilişim teknolojilerinin var olabilme durumunu açıklar.Bilgi teknolojilerinin hayatımızdaki yeri gün geçtikçe daha da çok artmaktadır. Organizasyonlar pazar içerisindeki yerlerini sağlamlaştırmak, maliyetlerini düşürmek ve süreçlerini iyileştirmek bakımından bilgi teknolojilerine yönelmektedir. Birçok organizasyon bu yöneliş sonrası zamanla bilgi teknolojilerine bağımlı hale gelmektedir. Bu bakımdan bu tez çalışmasında bilgi teknolojilerinin organizasyon perspektifinden ele alınacaktır ve bilgi teknolojileri yatırımlarının organizasyon performansına etkileri araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Information technology (IT), is“the study, design, development, implementation, support or management of computer-based information systems, particularly software applications and computer hardware.”IT deals with the use of electronic computers and computer software to convert, store, protect, process, transmit, and securely retrieve information.Today, the term information technology has ballooned to encompass many aspects of computing and technology, and the term is more recognizable than ever before. IT professionals perform a variety of duties that range from installing applications to designing complex computer networks and information databases. A few of the duties that IT professionals perform may include data management, networking, engineering computer hardware, database and software design, as well as the management and administration of entire systems. When computer and communications technologies are combined, the result is information technology, or“infotech”.The impact of information technologies to our lives has been growing continuously. Especially, the organization tends to improve their information technologies for strengthening their market places, decreasing costs and enhancing business processes. As a result of this trend, the organizations become more dependent on the information technologies. In this thesis, the organizations will be investigated from information technologies perspective and the effects of information technology investments on the organizations will be emphasized.