The mediating role of supply chain visibility on the relationship between using disruptive technology and supply chain performance
Yıkıcı teknoloji kullanımı ile tedarik zinciri performansı arasındaki ilişkide tedarik zinciri görünürlüğünün aracı rolü
  1. Tez No: 870548
  2. Yazar: ÖZDEN ÖZKANLISOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN BULUTLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Transportation, Management Information Systems, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
COVID-19 salgını, tedarik zincirlerindeki mevcut yaklaşımların yeniden değerlendirilmesi ihtiyacını vurguladı. O, ayrıca tedarik zinciri kesintileriyle baş etmede ve daha dayanıklı tedarik zincirleri oluşturmada yıkıcı teknolojilerin kullanılmasının kritik rolünü gösterdi. Dahası, o tedarik zinciri görünürlüğünün sağlanması ve iyileştirilmesinin, bu teknolojilerin kullanımına ek olarak ele alınması gereken kritik bir konu olduğu vurguladı. Etkili bir tedarik zinciri yönetiminin temeli ise, tedarik zinciri performans ölçümüne dayanmaktadır. Bu çalışmanın ana amacı, yıkıcı teknoloji kullanımı, tedarik zinciri görünürlüğü ve tedarik zinciri performansı arasındaki doğrudan ve dolaylı ilişkileri inceleyerek, yıkıcı teknoloji ve tedarik zinciri görünürlüğünün tedarik zincirlerine katkılarını ortaya koymaktır. Bu çalışma dijital dönüşüme başlamamış firmaları dönüşüme başlama konusunda teşvik etmekte, yıkıcı teknoloji yatırımlarını artırmaları konusunda rehberlik etmektedir. Dahası, tedarik zinciri görünürlüğünün yıkıcı teknoloji kullanımı ile tedarik zinciri performansı arasındaki ilişkideki aracı rolünü inceleyerek tedarik zincirlerinin tedarik zinciri görünürlüğünü artırarak daha yüksek tedarik zinciri performansına ulaşmalarını ve yıkıcı teknoloji yatırımlarında tedarik zinciri görünürlüğünü artıracak teknolojilere odaklanmalarını sağlamaktadır. Tedarik zinciri dinamik bir yapıdır ve sürekli değişime uyum sağlaması gerekmektedir. Bu doğrultuda çalışmanın gizil değişkenlerle yol analizinde kullanılmak üzere üç ayrı ölçek geliştirilmiş ve doğrulanmıştır. Daha sonra ana çalışma olan bir yapısal eşitlik modellemesi türü olan gizil değişkenlerle yol analizi gerçekleştirilmiştir. Özetle, bu tez çalışması üç ayrı ölçek geliştirme ve doğrulama çalışması ve ana çalışma olmak üzere dört ayrı çalışmadan oluşmaktadır. Ölçek geliştirme ana çalışmaları sırasıyla 426, 484 ve 452 firma verisi ile gizil değişkenlerle yol analizi 393 firma verisi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma bulguların değerlendirilmesi ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic highlighted the need to re-evaluate current approaches in supply chains. It also demonstrated the critical role of using disruptive technologies in dealing with supply chain disruptions and creating more resilient supply chains. Moreover, it emphasized that ensuring and improving supply chain visibility is a critical issue that must be addressed in addition to the use of these technologies. The foundation of effective supply chain management is based on supply chain performance measurement. The main purpose of this study is to reveal the contributions of disruptive technology and supply chain visibility to supply chains by investigating the direct and indirect relationships between disruptive technology, supply chain visibility and supply chain performance. This study encourages companies that have not started digital transformation to start the transformation and it guides them to enhance their disruptive technology investments. Moreover, it enables companies and supply chains to achieve higher supply chain performance by increasing supply chain visibility and to focus on technologies that will increase supply chain visibility in disruptive technology investments by examining the mediating role of supply chain visibility in the relationship between using disruptive technology and supply chain performance. The supply chain is a dynamic structure and needs to adapt to constant change. In this direction, three separate scales were developed and validated to be used in the path analysis of the study with latent variables. Afterwards, the main study, path analysis with latent variables, which is a type of structural equation modelling, was conducted. To sum up, this dissertation consists of four separate studies: three separate scale development and validation studies and the main study. Scale development studies were carried out with data from 426, 484 and 452 companies, respectively, and path analysis with latent variables was carried out with data from 393 companies. The study ends with an evaluation of the findings.