Adil ücret hakkı açısından Avrupa sosyal şartı ve Türkiye
European social charter and Turkey in terms of fair remuneration right
- Tez No: 241279
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, ücretin bireyin ekonomik ve sosyal hayatını şekillendirdiği gibi toplumda refah ve huzurun sağlanmasında da büyük bir role sahip olduğunu ortaya koymaktır. Bu nedenle, ücretin, bireyin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayamaması halinde, kadın ve erkek çalışanlar arasında ücret eşitliğinin de sağlanamayacağını ortaya koymaktır. Bu çerçevede, Avrupa Konseyi çatısı altında bulunan, ekonomik, soysal ve kültürel hakları bir araya getiren Avrupa Sosyal Şartı tarihsel süreç içinde incelenmekte, aynı zamanda çalışmanın konusu olan ve Avrupa Sosyal Şartı'nın dördüncü maddesinde yer alan adil ücret ve adil ücreti oluşturan unsurlar tanımlanmaktadır. Bu kapsamda, Avrupa ülkeleri ve Türkiye'nin ücret politikaları üzerinde durulmakta, bu politikaların Sosyal Şart ile uyumu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, it reveal that structure economic and social life of the individual and at the same time provied prosperity and peace of society the great role of the wage. Therefore, if doesn?t provide the needs economic and social of the individual, between woman and men workers can not ensured wage equality. In this context, the European Council under the roof the economic social and cultural rights has brought together European Social Charter are examined in historical process, at the same time defined the subject of study and as the fourth article of European Social Charter the fair remuneration and included elements of fair remuneration. In this context, focused on the applied wage policies of European Countries and Turkey, therefore, evaluated adaptation with Social Charter of this policies.