Öğretme-öğrenme sürecinde geribildirim: Dördüncü ve beşinci sınıf öğretmen ve öğrencilerinin görüşlerine göre sınıfta geribildirim kullanımının değerlendirilmesi
Feedback in the process of education: Evaluation of using feedback in the class according to the fourth and fifth grade teachers and students respects
- Tez No: 241484
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET DOĞANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu araştırma öğretme-öğrenme sürecinde geribildirimin: Dördüncü ve Beşinci Sınıf öğretmen ve öğrencilerinin görüşlerine göre sınıfta geribildirim kullanımını, işlevlerini; öğretmen görüşlerine göre karşılaşılan güçlükleri ortaya çıkarmak amacı ile yapılmıştır. Araştırma nicel yöntemin (anket) kullanıldığı bir çalışmadır.Araştırmanın evrenini Hatay ili Altınözü ve İskenderun ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ilköğretim okullarının dördüncü ve beşinci sınıflarında görev yapan sınıf öğretmenleri ve bu sınıflarda okuyan öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi 150 sınıf öğretmeni ve 210 öğrenciden oluşmaktadır.Veriler, araştırma kapsamında geliştirilen anket aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistikler (frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma), kay kare analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularından elde edilen sonuçlar şöyle özetlenebilir:Sınıf öğretmen ve öğrencilerinin geribildirim ve işlevleri hakkındaki görüşlerine ilişkin yapılan frekans dağılımı sonucundan; öğretmen ve öğrencilerin benzer görüşte oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Cinsiyet, mesleki kıdem, sınıf mevcudu ve öğrencilerin sosyo-ekonomik durumuna göre öğretmenlerin geribildirim hakkındaki görüşlerinin de farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis was done to reveal difficulties that having been met.In the process of education according to the fourth and fifth grade teachers and students respects.The thesis is a session of using quantitative method.Teachers working and the sutudents attending in the fourth and fifth grade at primary school related to National Education Ministy in Altınözü and İskenderun counties of Hatay was the area of the thesis.The attendant of thesis was consist of 150 classroom teachers and 210 students.The datas were accumulated by survey that having been improved in the comprehension of thesis.Definitive statistics, square analyses, were used in the analyses of datas that having been got from the thesis.It can be summarized the results that acquaired from finding of the thesis.From the delivey of fruquency that having been done about the respects of the feedback and its functions of classroom teachers and students; it was approached the conclusion that the teachers and the students have the same respects.It was also approached the conclusion that their respects abaout feedback don?t differ according to gender, classroom number, social economical position of students and Professional seniority .