Osmanlı basınında 31 Mart olayı
The 31 March incident in Ottoman press
- Tez No: 241527
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET MEHMETEFENDİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
31 Mart Olayı II. Meşrutiyet Dönemi'nin başında yaşanan siyasal bir harekettir. Bu olayın sonuçları daha sonraki dönemin şekillenmesine de etki edecektir. Osmanlı Basını da yaşanan olayların içerisinde yer almış ve taraf olmuştur. Özellikle bazı gazete yazarları ayaklanan askerleri açıkça desteklemişlerdir. Ancak Hareket Ordusu'nun gelişi ile birlikte basın tam anlamıyla yön değiştirmiş ve isyancı askerleri suçlamaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
The 31 March Incident is a political movement occurred at the beginning of the Second Constitutional Period. The consequences of this incident would affect the composition of the next period. The Ottoman Press also takes part in the events and they take sides in these events. Especially some of the writers in newspapers explicitly support the rebel soldiers. However, with the arrival of the Army of Action the press completely changes direction and starts to blame the rebel soldiers.