Print media advertorilas and ethical dimensions
Yazılı basındaki advertoriallar ve etik boyutu
- Tez No: 241531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF DEVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Reklamcılık, Journalism, Advertising
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Özellikle son beş yıl içerindeki reklam sektöründe önemi gün geçtikçe artan alanlardan / konulardan biri de tüketicilerin / okurların ihtiyaçlarının ve beklentilerinin değişmesidir.Dünyadaki değişme ve gelişmelerle birlikte okurlar gün içerisinde birçok reklam mesajına maruz kalmaktadırlar. Bu durum farklı reklam stratejilerinin doğmasına sebep olmuştur.Bu tez çalışması bir reklam stratejisi olarak kabul edilen, yazılı basında kullanılan advertorialları içermektedir. Araştırma bölümünde in depth ve focus group yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmada okurların yazılı basın advertorialları nasıl algıladıkları / kodladıkları, advertorialların kullanımları ve etik boyutu incelenmiştir.Son bölümde ise, araştırma sonuçları değerlendirilmiş ve konu ile ilgili- belirlenen eksilikler doğrultsunda- önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most important concerns in the advertising sector is the diversity of the needs and wants of consumers / readers.Due to various developments and changes around the world, readers face lots of advertising messages in a day. In this sense, different advertising strategies appear.This thesis includes print media advertorials which is accepted as a new advertising strategy. In the research section, in-depth and focus group techniques are used and define the perception of print media advertorials by readers are defined. In addition, how they code print media advertorials are analyzed the usage of advertorials in print media around ethical boundaries is discussed on.In the last part, the research results are evaluated and recommendations are made according to the needs and limitations defined by the thesis.