Tutundurmanın yükselen yıldızı: Sponsorluk ve spor sponsorluğu üzerine bir araştırma
The rising star of promotion: Sponsorship and a research on sports sponsorship
- Tez No: 257439
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırma kapsamında, sponsorluk kavramı tarihsel gelişim süreci çerçevesinde incelenmiş ve spor sponsorluğu üzerine yapılan araştırma ile işletme türleri bakımından farklılıklar ortaya konmuştur. Araştırmanın amacı, sponsorluk alanında yapılan bilimsel çalışma azlığına bir nebze katkıda bulunmak; spor sponsorluğu yapan işletmelerin, yürüttükleri faaliyetleri inceleyerek konuya ilişkin bilgi birikimlerini anlamaya çalışmak ve işletme türleri bakımından değişkenleri incelemektir.Bu amaçlara yönelik olarak, Türkiye Turkcell Süper Ligi'nde 2009-2010 sezonunda mücadele etmekte olan futbol takımlarına sponsorluk veren işletmeler saptanmış, saptanan bu 132 işletmeye bir anket çalışması uygulanmıştır. Anket formlarını eksiksiz olarak dolduran ve gönderen işletmelerden elde edilen veriler istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur. Bu analiz sonuçlarına göre hipotezlerin bir kısmı desteklenmiş, bir diğer kısmı ise reddedilmiştir. İşletme türlerine göre, işletmelerin sponsorluğa ilişkin olarak tutundurma kavramı içerisinde yaptıkları sınıflandırma, sponsorluk verme nedenleri, sponsorluktan sorumlu departman, kişiler ve sponsorluk faaliyetlerini yürüten kişiler ve sponsorluk faaliyetleri için kullandıkları araçlar farklılık gösterirken; işletmelerin sponsorluk faaliyetlerinin duyurumu için kullandıkları kitle iletişim araçları ve işletmelerin uzun dönemli sponsorluğun, işletme amaçlarına ulaşmada, kısa dönemli sponsorluktan daha etkili olduğuna inanma ve bu inançla sponsorluk süreleri arasındaki ilişki bakımından farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the sponsorship concept has been reviewed in the framework of historical development process, and diversities, with the study on sports sponsorship, were put forward in point of enterprise types. The objective of this study is a modicum of contribution to scientific research scarcity made on the field of sponsorship; to understand the knowledge of enterprises regarding the subject and to review the variables in term of enterprise types by examining the activities conducted by enterprises, which make sports sponsorship.Oriented to these aims, the enterprises those provide sponsorship to the football teams, which are already competing during the 2009 - 2010 season in the Turkey Turkcell Super League has been determined and a questionnaire study to 132 enterprises already determined was carried out. The data acquired from the enterprises which have filled questionnaire forms completely and sent thereafter were subjected to statistical analysis. According to these analysis results, some of these hypotheses were supported while the others were not. While, according to enterprise types, the classification made within promotion concept by the enterprises as regard with sponsorship, the reasons they have sponsored, the departments, persons responsible from sponsorship and the individuals who execute sponsorship activities and the means they use for sponsorship activities differ from; mass media being used by the advertorial for their sponsorship activities of the enterprises and the belief that the long term sponsorship of the enterprises, is more effective than the short term sponsorship for reaching the enterprise goals, and in terms of the relation between this belief and sponsorship periods do not differ from.