A feminist psychoanalytic approach to conflicted mother-daughter relationship in Doris Lessing's works
Doris Lessing'in eserlerinde çatışmalı anne-kız ilişkisinefeminist psikanalitik yaklaşım
- Tez No: 846897
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DİRENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tez, Doris Lessing'in otobiyografik romanları olan Şiddetin Çocukları serisinde yer alan ve başkahraman Martha Quest'in büyüme ve gelişim yolculuğuna odaklanan Martha Quest, A Proper Marriage, A Ripple from the Storm, Landlocked, The Four-Gated City başlıklı romanları, feminist psikanalitik bir yaklaşımla incelemeyi hedeflemiştir. Bu inceleme sürecinde, özellikle anneliğin sosyal, ekonomik ve politik yapıları nasıl etkilediği ve bu yapılardan nasıl etkilendiğinin psikanaliz ve feminizm perspektifinden tartışılmasını öncelemektedir. Lessing, kahramanını daha geniş tarihsel, sosyal, kültürel ve ideolojik yapılar içinde konumlandırarak, onu anlama çabası içinde, Şiddetin Çocukları kitapları boyunca, birey olarak kadın ile onu kuşatan dünya arasındaki karmaşık bağları araştırır. Birinci Dünya Savaşı ertesinde doğan ve yirminci yüzyıl ortalarında kadın olmayı deneyimleyen Lessing, kendini ve içinde bulunduğu dünyayı anlamak üzere farklı felsefeleri, kültürleri ve akımları araştırarak ve bunları kucaklayan entelektüel bir duruş geliştirerek hem kadın hem de insan olma arayışını başkarakterine yansıtmıştır. Yazar, Şiddetin Çocukları romanlarında Martha Quest karakteri üzerinden, kendini ve yaşamını birey-çevre ilişkisi içinde, hem mikrokozmik hem makrokozmik seviyede anlamaya çalışan, farkındalığını arttırarak kendini arayış sürecini bilinçli bir kararlılıkla sürdüren kahramanın ergenliğinden ölümüne kadar yaşamının farklı dönemlerini izlemektedir. Feminist psikanalitik bakış açısıyla okunan romanlar, ataerkil bir sistem içine doğan bir kadının kuşaktan kuşağa aktarılan yerleşik kadınlık ve erkeklik kalıplarına direnişiyle, geleneksel cinsiyet rollerinin yarattığı kısır döngülerin kırılabileceğine, değişimin ancak bu kalıpların kırılmasıyla gerçekleşebileceğine işaret etmektedir. Lessing, Marksizm, feminizm, Jung psikanalizi ve Sufizm gibi birbirleriyle çelişen fikirleri barındıran felsefe ve akımları harmanlayarak, Martha karakterinin zaman ve mekânda ve kendi ruhunda yaptığı fiziksel ve ruhsal yolculuğunun ayrıntılı bir tasvirini sunmaktadır. Bu tez, Lessing'in romanlarında yarattığı derinlikli karakterleri, karakterler arası ilişkileri, kullandığı zengin imgeleri, arketipleri, rüyalar ve mitoepik unsurları çözümleyerek, Martha Quest karakterinin ruhsal ve psikolojik büyüme arayışında hem içeriden hem de dışarıdan dayatılan sınırlamaları aşma potansiyelinin altını çizmeyi, Lessing'in kadınlarının aile ve toplumla kendi koşullarında uzlaşma ve evrenle bütünleşme arayışlarına feminist psikanalitik bir okuma eklemeyi amaçlar.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse Doris Lessing's autobiographical novels, Martha Quest, A Proper Marriage, A Ripple from the Storm, Landlocked, The Four-Gated City, in Children of Violence series, which focus on the protagonist Martha Quest's journey of growth and development, with a feminist psychoanalytic approach. In the process of this analysis, it prioritizes the discussion of how motherhood affects and is affected by social, economic and political structures from the perspective of psychoanalysis and feminism. In an effort to understand her protagonist by situating her within broader historical, social, cultural and ideological structures, Lessing explores the complex ties between woman as an individual and the world that surrounds her throughout Children of Violence novels. Lessing, who was born in the aftermath of the First World War and experienced being a woman in the mid-twentieth century, was interested in and studied different philosophies, cultures, and movements and developed an intellectual stance that embraces them all in order to understand herself and the world she lives in. The experience of being a woman and a human being in her time and place Lessing recreates and represents in her protagonist's quest in her Children of Violence novels. Through the character of Martha Quest, the author traces successive periods of her protagonist's life, from adolescence to her death, while Martha tries to understand herself and her life both in isolation and as tightly interwoven to social and natural surroundings, both on a microcosmic and macrocosmic level, and continues her process of developing self-identity with a conscious determination and increasing awareness. Read from a feminist psychoanalytic perspective, the novels point out that a woman born into the patriarchal system can break the vicious cycles of traditional gender roles through her resistance to the established patterns of femininity and masculinity, passed down from generation to generation, and that change can only take place by breaking these patterns. By analysing the complex characters Lessing creates in her novels, the rich imagery, archetypes, dreams and mythoepic elements the author uses, this thesis aims to underline the potential of the protagonist Martha Quest to overcome the limitations imposed, both from within and without, on her quest for spiritual and psychological growth. This study also intends to add a feminist psychoanalytic reading to the quest of Lessing's women as they strive to reconcile with family and society on their own terms and simultaneously seek to integrate with the universe to achieve wholeness.