Mantıklı Eylem Teorisi ile muhasebecilerin bilgi teknolojisi kullanımı üzerine bir uygulama
The practicing on information technology usage of accountants with The Theory of Reasoned Action
- Tez No: 241610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yaşanan hızlı küreselleşmenin bir sonucu olarak bilgi teknolojisikullanımı gündelik yaşamımızın vazgeçilmezleri arasına girmiştir.Günümüzde bu kadar önemli bir yere sahip olan ve her geçen gün kullanımıartan bilgi teknolojileri her alanda olduğu gibi muhasebede de olmazsaolmaz unsurlardan biridir.Çalışmamızda Mantıklı Eylem Teorisi esas alınmıştır ve tutumsübjektifnorm-niyet-davranış ilişkisi incelenmiştir. Davranışa yönelik tutumve sübjektif normların davranışa yönelik niyete olan etkisi ve niyetin bilgiteknolojisi kullanımına olan etkisi açıklanmıştır. Çalışma muhasebecilereanket metodu uygulanarak yapılmıştır. 500'ün üzerinde anket yapılmış vebunlardan 456 tanesi değerlendirmeye alınmıştır.Bilgi teknolojisi kullanımı davranışına yönelik niyetin bilgi teknolojisikullanımında etkili olduğu görülmüştür. Davranışa yönelik niyet olumlu isedavranışta olumlu olmaktadır.Bilgi teknolojisi kullanımına yönelik niyeti ise bilgi teknolojisikullanımına yönelik tutum ve sübjektif normlar büyük oranda etkilemektedir.Kişinin bilgi teknolojisine yönelik geliştirdiği tutum ve sübjektif normlarolumlu ise davranışa yönelik niyet de olumlu olmaktadır.Çalışmada ayrıca Mantıklı eylem teorisi üzerine bir meta-analize deyer verilmiştir. Meta-analizde geçmişten bugüne Mantıklı Eylem teorisitabanlı olarak geliştirilen modellere ve mantıklı eylem teorisi esas alınarakyapılan çalışmalara değinilmiştir.Bu çalışma muhasebecilerin bilgi teknolojisi kullanımı davranışıüzerine yapılmış olmakta birlikte, model başka alanlara da uygulanarakgerçekleşen davranışın altında yatan nedenler araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
As a result of rapid globalization, information technology usage fits intoamong indispensables of our daily lifes. Information technology, as muchimportant as that and increasing usage day by day, is vital compenent foraccountant, like other areas.In this The Theory of Reasoned Action based study, attitute-subjectivenorms-intention and behavior relationship is investigated. The impact ofattitute and subjective norms towards behavior on intention towardsbehavior and the impact of intention towards behavior on informationtechnology usage are explained. A survey is conducted on accountants.From surveys which are over 500, 456 survey are evaluated.It?s found that intention towards behavior is effective on informationtechnology usage behavior. If the intention towards information technologyusage is positive, behavior is positive too.Attitute and subjektive norms towards behavior greatly effect theintention towards behavior. If individuals attitute and subjektive normstowards information technology usage is positive, the intention towardsinformation technology usage is positive too.Also in this study is placed the meta-analysis relative to The Theory ofReasoned Action. The meta-analysis refer to theories enhanced from TheTheory of Reasoned Action and studies about The Theory of ReasonedAction to date.Although this study analyzes accountants? information technologyusage behavior, the model could extend for different areas and researchunderlying reasons of behavior.