11 Eylül saldırıları sonrası Amerika Birleşik Devletleri'nin Afganistan ve Irak müdahaleleri ve Uluslararası Hukuk
Interventions of Afghanistan and Iraq by the United States after September 11 and International Law
- Tez No: 241637
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; ABD'nin Afganistan ve Irak işgallerinin uluslararası hukuka uygunluğunu değerlendirmektir.Birinci bölüm, Birleşmiş Milletler Antlaşması çerçevesinde kuvvet kullanımının ve meşru müdafaanın genel kurallarını vermektedir. Bu bölümde, Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın 51. Maddesinden, meşru müdafaa kapsamında kuvvet kullanımının sınırlarından, silahlı saldırı kavramından, terörizme karşı kuvvet kullanımından, öncelikli meşru müdafaa hakkından bahsedilmekte ve önleyici meşru müdafaaya iki örnek verilmektedir.İkinci bölümde, 11 Eylül saldırılarına, saldırılarla ilgili Birleşmiş Milletler kararlarına, Bush Doktrini'ne, Afganistan ve Irak müdahalelerine, bu müdahalelerle ilgili Güvenlik Konseyi kararlarına yer verilmekte ve müdahalelerin uluslararası hukuka uygunluğu tartışılmaktadır. Çalışmanın sonunda ise 11 Eylül saldırılarının uluslararası hukuka etkisi değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to evaluate if the US interventions of Afghanistan and Iraq conform to international law.The first chapter gives the general rules of use of force and self-defence under the framework of the UN Charter. In the first chapter, Article 51 of the UN Charter, limitations on the right to use force in self-defense, the notion of armed attack, use of force against terrorism, pre-emptive self-defence are discussed and two examples of preventive self defence are given.The second chapter focuses on the September 11 attacks, the UN Resolutions about the attacks, Bush Doctrine, interventions of Afghanistan and Iraq, Security Council resolutions in relation with the interventions and conformity of them to international law. The last part is the evaluation of the effects of September Eleven attacks on international law.