Bendî Mustafa Baba Dîvânı (inceleme-metin)
Collected poems of Bendî Mustafa Baba (analysis- text)
  1. Tez No: 241656
  2. Yazar: HATİCE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KEMÂL TAVUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1256
Özet
Bu çalışma XIX. yüzyıl şairlerinden Bendî Mustafa Baba'nın hayatını ve Dîvânını konu almıştır.Kaynaklarda Bendî'nin adı geçmemektedir.Yapılan araştırmalarda Dîvânın tek nüsha olduğu tespit edilmiştir.Çalışma giriş kısmı ve üç bölümden oluşmaktadır. Tezin giriş kısmında şairin hayatını ve edebî kimliğini ortaya koyan XIX. yüzyıl, tarihî ve edebî açıdan tanıtılmıştır.Tezin birinci bölümünde Bendî Mustafa Baba'nın hayatı ve edebî kişiliği hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde Dîvân, dil, biçim ve muhteva özellikleri bakımından incelenmiştir. Eser biçim açısından incelenirken nazım teknikleri ve nazım şekilleri dikkate alınmıştır.Tezin üçüncü bölümünde metni oluşturmada takip edilen yol, transkripsiyon işaretleri, transkripsiyonlu asıl metin verilmiştir. Bölüm sonunda sonuç, sözlük, dizin, ekler, tablo ve kaynaklar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis comprises the life and collected poems of 19th century poet Bendî Mustafa Baba. Bendî?s name is not mentioned in the resources. It has been discovered in research that only a single copy of the collected poems exists.The paper is composed of introduction and three parts. In the introduction, the 19th century, which has influenced the poet?s life and literary identity, has been introduced historically and literary.In the first part of the thesis, information on Bendi Mustafa Baba?s life and literary identity has been given.In the second part, the collected poems have been analysed in terms of language, form and content. During form analysis of the work, verse techniques and verse forms have been taken into considerationIn the third section, the method used in forming the text, transcription marks and the transcribed original text is given. Conclusion, dictionary, appendixes, index, tables and resources are submitted at the end of this section.