Spor psikolojisi ve Türkiye'deki futbol hakemlerinin hakemlik psikolojik durumları üzerine bir araştırma
Sports psychology and case study of Turkish football referees psychological situation
- Tez No: 241701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜSTÜN ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Spor psikolojisi, son yıllarda büyük gelişmeler gösteren bir bilim disiplini olarak sportif faaliyetlerde performansın arttırılması, korunması ve iyi bir başarı elde edilmesi yolunda destekleyici, canlandırıcı katkılar sağlamaktadır. Bu faaliyetlerden biri olan futbolda, hızla büyüyen bir endüstri haline geldiği için bu durumdan payını almıştır. Futbol, içerisinde eğlence unsurunu bulundurmasının yanı sıra, bu eğlenceye çok ciddi ticari getiriler de eklenmiş durumdadır. Günden güne daha da ticari ve ekonomik bir hal almaktadır. Futbolda gelişen bu durum, futbolun bir parçası olan hakemlere ve hakemlik kurumuna bakışı da değiştirmiştir.Çalışmada, spor psikolojisi konusu ele alınarak, Türkiye profesyonel liglerde görev alan hakem ve yardımcı hakemlerin, müsabaka öncesinde, müsabaka esnasında ve müsabaka sonrasında karşılaştıkları bazı durumların psikolojilerini nasıl etkilediği incelenmiş, ayrıca katılımcıların fikir ve düşünceleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sports psychology, which is showing great improvement in recent years, provides stimulating contributions by way of increasing and maintaining performance in sportive activities, and obtaining achievement. Football, which is one of these activities, has taken its share of this situation because it has become a vast growing industry. Football, in addition to presenting an entertainment factor, has also added very important commercial returns to this entertainment. Each day it is turning into a much more commercial and economic state. This situation, which is developing in football, is changing the overlook on referees and the refereeing organization.Sports psychology has been undertaken in this study. The psychology of referees and second referees in the professional Turkish league has been investigated in situations met before, during and after a competition. Additionally, the views and thoughts of the participants were researched