Ceza Muhakemesi Kanununa göre telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi
Inspecting of communication through telecommunication protection measure
- Tez No: 241702
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN CANER HACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Ceza muhakemesinin amacı maddi gerçeğin araştırılarak ortaya çıkarılmasıdır. Ceza muhakemesinde maddi gerçeğin ortaya çıkarılması için koruma tedbirlerine başvurulmaktadır.Maddi gerçek araştırılırken keyfi davranışlardan kaçınılması ve hukukun temel ilkelerine riayet edilmesi gerekir. Bunun yanında bireylerin temel haklarının ihlal edilmemesi gerekir. Bir başka deyişle, bu hakların korunması zorunludur. Bu, hukuk devleti olmanın bir gereğidir.Bu araştırmada Ceza Muhakemesi Kanunu'nda düzenlenmiş koruma tedbirlerinden olan ?Telekomünikasyon Yoluyla Yapılan İletişimin Denetlenmesi Koruma Tedbiri? incelenmektedir. Ayrıca, bu tedbirin mukayeseli hukuktaki görünümü ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the Criminal Procedure Law is to take out material facts by searching. It was invoked protection measures in order to give off material fact in Criminal Procedure Law.When material fact is searched, it must be avoid from arbitrary facts and it must be obeyed to basic principles of law. Moreover, fundamental rights of people must not be violated. In other words, they must be protected. This is necessity of to be rule of law.In this thesis, `Inspecting of communication through telecommunication protection measure? which is arranged in Criminal Procedure Act was investigated. In this research, in addition, it was considered in view of comparative law.