Din kültürü ve ahlak bilgisi ders işlemelerinde yöntem seçimi
The selection of the methods in religion culture and moral values lectures
  1. Tez No: 241700
  2. Yazar: ESRA ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABBAS ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma genelde bütün branş öğretmenlerinin ihtiyaç duyduğu yöntem bilgisine katkıda bulunmak, özelde ise Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin daha verimli işlenebilmesi için farklı yöntem ve tekniklerin nasıl kullanılabileceğini göstermek amacıyla hazırlanmıştır. İslam Dinine Göre Kötü Alışkanlıklar, İlahi Kitaplara İman ve Hac İbadeti konularının seçilme amacı ise; iman, ibadet ve ahlak konularına birer örnek teşkil etmesini sağlamaktır.Çalışmamız üç bölümden oluşmakta olup birinci bölümde öğretim yöntemleri ile ilgili bazı kavramlardan ve yöntem seçimini etkileyen faktörlerden bahsedilmiştir. İkinci bölümde öğrenme ve öğretme sürecinde yaygın olarak kullanılan yöntemler ile bu yöntemlerle kullanılacak bazı teknikler, bu yöntemlerin olumlu ve olumsuz yönleri, bu yöntemlerin daha etkili bir şekilde kullanılmasını sağlayacak bazı tavsiyelere değinilmiştir. Üçüncü bölümde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi müfredatında yer alan İslam Dinine Göre Kötü Alışkanlıklar, İlahi Kitaplara İman ve Hac İbadeti konularının işlenişinde kullanılabilecek yöntem ve tekniklere yer verilmiştir.Sonuç olarak, etkili bir eğitim- öğretim için öğretmenin dersin veya konunun özelliklerini, gerçekleştirilmesi beklenen hedefleri, bu hedefleri gerçekleştirme noktasında sahip olunan olanakları, en doğru yöntem ve teknikleri ve bunları nasıl uygulayacağını çok iyi bilmesi gerektiği, diğer bir ifadeyle öğretmenin, sahip olunan olanaklar içerisinde konu ve yöntem arasındaki doğru eşleştirmeyi yapmasının önemi bir kere daha ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared for all department teachers to contribute to method knowledge which they required in general, specifically to show how to use different methods and techniques in 'Religion Culture And Moral Values' lectures more sufficiently. Purpose of selection the bad behaviors according to Islamic religion, have faith in holy books and pilgrimage worship are providing faith, worship and moral values as epitomizes.Our study consisted of three chapters. Some concepts related to teaching methods and factors affecting the methodological selections are referred in first chapter. Recommendations given in second chapter, such as common methods in learning and teaching processes, some techniques which will be used with these processes, advantages and disadvantages in these methods and maintaining more efficient usage of these methods. The techniques and methods for teaching ?The bad behaviors according to Islamic religion?, ?have faith in holy books? and ?pilgrimage worship? issues which are included in the syllabus of 'Religion Culture And Moral Values' lectures are comprised in third chapter.Consequently, for an efficient education, teacher is supposed to have the knowledge for the specification of given lectures or subjects, must expected aims in the lecture and evaluate possibilities for realization of these aims with using best methods and techniques. In another words for the teachers, it is accentuated the importance of making the criticism between the subject and method within a range of possibilities once more.