Lise öğrencilerinin rehberlik servisine ilişkin tutumlarının kendini açma davranışı açısından incelenmesi
The search of high school students' attitudes about guidance department in the light of self-disclosure behaviours
  1. Tez No: 241703
  2. Yazar: FERAY TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞARAN GENÇDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada, Erzurum Fen Lisesi, Hacı Sami Boydak Anadolu Lisesi, İmam-Hatip Lisesi ve 3 Temmuz Lisesi öğrencilerinin rehberlik servisine ilişkin tutumları kendini açma davranışları açısından incelenmiştir.Araştırmanın örneklemini 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılında 9, 10 ve 11. sınıflarda öğrenim gören Erzurum Fen Lisesi'nden 90, Erzurum Hacı Sami Boydak Anadolu Lisesi'nden 106, 3 Temmuz Lisesi'nden 98, İmam-Hatip Lisesi'nden 98 olmak üzere toplamda 392 öğrenci oluşturmuştur.Araştırmada elde edilen bulgular maddeler halinde aşağıda özetlenmiştir.1. Rehber öğretmeni kendine yakın gören, geribildirim alan, rehberlik hizmetlerini tanıyan ve bu hizmetlerden yararlanan öğrencilerin rehberlik servisine ilişkin tutumlarının olumlu olduğu görülmüştür.2. Rehberlik servisine gitmiş olan ve kişisel rehberlik hizmeti almış olan öğrencilerin daha fazla açılmaya istekli oldukları, bu değişkenlerin öğrencilerin geri bildirim almalarını etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır.3. Kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre geri bildirim almaya ve açılmaya daha fazla istekli oldukları görülmüştür. Cinsiyet farklılığının rehberlik servisine ilişkin tutumları etkilemediği belirlenmiştir.4. Farklı okullarda öğrenim gören öğrencilerin rehberlik servisine ilişkin tutumlarının farklılık gösterdiği ancak açılmaya istekli olma ve geri bildirim alma açısından bu değişkenin etkili olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.5. Sınıf düzeylerinin farklı oluşu öğrencilerin rehberlik servisine ilişkin tutumlarını ve kendini açma davranışlarını etkilememiştir.Sonuç olarak, lise öğrencilerinin kendini açma davranışları ile rehberlik servisine ilişkin tutumları arasında anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research the attitudes about guidance department that affect the self-disclosure behaviours of Erzurum Science High School, Hacı Sami Boydak High School, 3 Temmuz High School, İmam Hatip High School students is have been examined.The example of the research consists of students who attend 9 th, 10 th, 11 th grade in the above mentioned schools in 2008-2009 curriculum year. The number of students from Science High School is 90, Hacı Sami Boydak High School is 106, 3 Temmuz High School is 98, İmam Hatip High School is 98. In total 392 students joined to the research. The results that have been acquired in the research is summarized as five following items;1. The students who feel closer to the guidance counselor, take feed-back, know the works about guidance services and take guidance service have possitive attitude about guidance department.2. The students who go to the guidance department and take personal guidance are more willing to disclosure but it doesn?t affect their feed back.3. The girl students are more willing to disclosure and taking feed back than the boy students. The differences between sexes don?t affect the attitude about guidance department.4. The attitudes about the guidance services are different at different schools but it doesn?t affect willing to disclosure and taking feed back.5. Different class levels don?t affect the attitudes about guidance department and the self-disclosure behaviours.Inconclusion; it has seen that there are some relationship between the self-disclosure of the high school students and the attitudes about guidance department.