Nuri Bilge Ceylan sinemasında yabancılaşma teması üzerine bir inceleme
An analysis of alieniation in the films of Nuri Bilge Ceylan
- Tez No: 241750
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT SERTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türk sinema tarihinde, kısa sürede az sayıda eser vermiş olmasına karşın, önemli bir yer edinmiş olan Nuri Bilge Ceylan, kendi sinema dilini oluşturmuş, auteur olarak adlandırılabilinecek bir yönetmendir. Aldığı sayısız ödülle bu başarısını somutlaştırmış olan yönetmenin sinemasını anlamak için, filmlerinde sıklıkla yer verdiği yabancılaşma temasının incelenmesinin önem taşıdığı söylenebilir. Bu amaç doğrultusunda başlanılan çalışmada yabancılaşma kuramının tarihsel gelişimine yer verilmiş, Türkiye'nin toplumsal özellikleri ve Türk sinemasına değinilmiştir. Nuri Bilge Ceylan'ın filmlerinde yabancılaşma öğelerini tespit edebilmek için yönetmenin sinema filmlerinden Kasaba (1997), Mayıs Sıkıntısı (1999), Uzak (2002) ve İklimler (2006), analiz edilmiş; senaryo ve yönetmenin sinema dilinin bu temayı ne şekilde ortaya koyduğu saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Though having produced only a handful of films, Nuri Bilge Ceylan has created his own cinematographic auteur director narrative, and has already taken his place in Turkish Cinema history. In order to comprehend the multi-award winning director?s complex cinema, the alienation theme, he so commonly demonstrates in his projects, needs to be examined. For further understanding, in this study, the historical evolution of alienation theory as well as Turkey?s social characteristics and the Turkish cinema have been analysed. So as to point out the alienation aspects in Ceylan?s cinema, his films, Kasaba (1997), Mayıs Sıkıntısı (1999), Uzak (2002) and İklimler (2006), have been studied ; the screenplays and cinematography has been evaluated to further grasp in which way this theme of alienation has been put forward.