Erken dönem Nuri Bilge Ceylan sinemasının varoluşçu terapi kavramları çerçevesinde incelenmesi examination of early Nuri Bilge Ceylan cinema within the framework of existential therapy concepts
- Tez No: 559522
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHİR YEŞİLDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sahne ve Görüntü Sanatları, Psychology, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Toplumda psikolojik sorunların sirayet ettiği pek çok alan sayılabilir; bunlardan biri, kişinin her zaman ortaya birşeyler çıkarıp üretmese de bir tiyatroya giderek bir sergiyi ziyaret ederek dolaylı yoldan da olsa beslendiği sanattır. Ortaya konulan eserlerde alıcının gördüğü, dinlediği ve baktığının çok ötesinde, sanatçının dışavurumlarının çeşitli psikolojik katmanları olabilmektedir. Sinema alanının psikolojik boyutunda yapılan araştırmalarda yaratılan karakterler, birçok patolojiyi tanımlamaya yardımcı olabilmekle beraber metin kurgusunun kodlarının çözümlenmesinde pek çok psikolojik süreçlere değinilebildiğini göstermektedir. Çalışmaya konu olan Türkiye Sineması'nın önemli isimlerinden Nuri Bilge Ceyla'nın erken dönem filmleri Varoluşçu Terapi kavramları çerçevesinde incelenecektir. Ceylan sineması'nda varoluşsal izleklere sıkça rastlanmakta; yabancılaşma, yas, melankoli, can sıkıntısı, yokluk istenci gibi kavramlar süreklilik göstermektedir. Nuri Bilge Ceylan sinemasına hâkim olan bu kavramlardan yola çıkılarak Varoluşçu Terapi'nin temel kavramları olan ölüm, özgürlük, yalıtım, anlamsızlık temaları çerçevesinde ele alınarak yorumlaması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
There are many areas affected by psychological problems in the society; One of them is art, even when someone doesn't produce art they are indirectly fed by it by going to theater or visiting an exhibition. There are various psychological layers of the artist's manifestations beyond what the receiver sees, listens, and looks at in the works that are put forth. The characters created in the researches that are made in psychological dimension of the field of cinema, can help to define many pathologies and in addition, it shows that you can refer to many psychological processes when analyzing the text construct's codes. The subject of this study, Nuri Bilge Ceylan's early films will be examined in the framework of Existential Therapy concepts. Existential themes can be observed commonly in Ceylan cinema; concepts such as alienation, mourning, melancholy, boredom, and wishing of nothingness show continuity. By setting out from these concepts that dominate Nuri Bilge Ceylan's cinema, we will focus on death, freedom, isolation and meaninglessness which are the basic concepts of Existentialist Therapy. Based on these concepts that dominate Nuri Bilge Ceylan cinema, the basic concepts of Existential Therapy will be discussed within the framework of death, freedom, isolation and meaningless themes.