Okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 5-6 yaş grubu çocukların dil gelişimi ile annelerin okuma ilgi ve alışkanlıkları arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
The analysis in terms of various variables of the relationship between the linguistic development of children aged 5-6 that attend an early preschool education institute and their mothers? reading habits and motivation
  1. Tez No: 241765
  2. Yazar: ARİFE ÇAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 5-6 yaş grubu çocukların dil gelişimi ile annelerin okuma ilgi ve alışkanlıkları arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2007-2008 öğretim yılında, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Kırşehir ili ve Kaman ilçesi anasınıfları ve anaokullarına devam eden, 60-72 ay grubu toplam 150 çocuk ve annesi oluşturmuştur.Araştırma verilerinin elde edilmesinde, 5-6 yaş grubu çocuklarının dil gelişimlerini belirlemek için Descoeudres'in Dil Testi, Peabody Resimli Kelime Testi ile Limbosch-Wolf'un Lugatçe ve Dil Testi, annelerin okuma ilgi ve alışkanlıklarını belirlemek için Okuma İlgisi Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır.Verilerin analizi SPSS 11.5 paket programı kullanılarak bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiştir. Okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 5-6 yaş grubu çocukların dil gelişim düzeylerine ilişkin bulgular için ilişkisiz örneklemler için t-testi ve tek faktörlü varyans analizi, araştırmaya katılan annelerin okuma ilgi ve alışkanlıklarına ilişkin bulgular için ilişkisiz örneklemler için tek faktörlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan çocukların dil gelişim düzeyleri ile annelerin okuma ilgi ve alışkanlıkları arasındaki ilişkiye ilişkin bulgular için ise ilişkisiz örneklemler için t-testi, tek faktörlü varyans analizi ve iki değişken arasındaki ilişkinin miktarını bulmak için Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı kullanılmıştır.Araştırma sonucunda;Okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 5-6 yaş grubu çocukların dil gelişim düzeylerinin yaş ve cinsiyet değişkenine bağlı olarak anlamlı bir farklılık göstermediği bulunmuştur.Okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 5-6 yaş grubu çocukların dil gelişim düzeylerinin okul öncesi eğitim kurumuna devam süresine göre farklılaşma durumu incelenmiş ve yapılan analiz sonucunda çocukların dil gelişim düzeylerinin okul öncesi eğitim kurumuna devam süresine göre farklılaştığı görülmüştür.Çocukların dil gelişim düzeyleri ile doğumdan sonraki ilk 3 yıl bakım şekli incelenmiştir. Çocukların tüm dil testlerinden aldıkları puanlara göre, doğumdan sonraki 3 yıl bakıcının bakımını yaptığı çocukların diğer çocuklara göre daha başarılı olduğu, çocukların dil gelişimlerinin, doğumdan sonraki ilk 3 yıl bakım şekline göre farklılaştığı belirlenmiştir.Çalışma grubunu oluşturan çocukların dil gelişim düzeylerinin ailenin sahip olduğu çocuk sayısına, anne-baba eğitimine, ailenin aylık gelir düzeyine göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.Çalışma grubundaki annelerin okuma ilgi ve alışkanlıklarının yaş, ailenin sahip olduğu çocuk sayısı ve eğitim durumlarına göre farklılık gösterdiği saptanmıştır.Örneklemi oluşturan annelerin okuma ilgi ve alışkanlıklarının, okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 5-6 yaş grubu çocukların dil gelişimlerinde etkili olduğu ve birbirini karşılıklı olarak etkilediği belirlenmiştir.Bu sonuçlara göre annelerin okuma ilgi ve alışkanlıklarıyla çocuklarının dil gelişimleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze in terms of various variables of the relationship between the linguistic development of children aged 5-6 that attend an early preschool education institute and their mothers reading habits and motivation. The study group consists of a total of 150 mothers and their children aged 60-72 months old that attend preschools under the ministry of education in Kırşehir and its Kaman district in the 2007-2008 educational year.The data of the study have been obtained by five different data-collection tools: Descoeudres Language Test, the Peabody Picture Vocabulary Test, Limbosch & Wolf?s Vocabulary and Language Tests for the children; and a Reading Motivation Test as well as Personal Information Form for the mothers.The data have been analyzed on a computer by the SPSS 11.5 statistics software. T-test and single factor variance analysis was used on unrelated sampling regarding the linguistic development of children aged 5-6 who attend an early preschool education institute while single factor variance analysis was used on unrelated sampling regarding findings on reading habits and motivation of mothers. t-test and single factor variance analysis were used on unrelated sampling for the findings regarding the relationship between the linguistic development of children involved in the study and the reading habit and motivation of mothers, and Pearson correlation coefficient was used to determine the rate of the relationship between the two variables.It was concluded in the study that;Linguistic development level of children aged 5-6 who attend an early preschool education institute did not show a meaningful difference based on age and gender variables.Differentiation of linguistic development level of children aged 5-6 who attend an early preschool education institute based on period of attendance of preschool education institute was examined and it has been observed that the linguistic development levels of children differed based on period of attendance of preschool education institute.The linguistic development level of children and the childcare method in the first 3 year period after birth has been examined. Based on scores achieved by children in all linguistic tests, it has been determined that children who have been under the care of a babysitter in the 3 year period after birth are more successful compared to other children and that the linguistic development of children differentiated according to the childcare method in the first 3 year period after birth.It is determined that linguistic development levels of children constituting the study group varied according to number of children of the family, education level of parents and socioeconomic status of the family.It is determined that reading habits and motivation of the mothers in the study group varied according to age, number of children of the family and education levels.It is concluded that reading motivation and habits of mothers constituting the study group have an impact on the linguistic development of children attending preschool education institutes and that they mutually affected one another.Based on said outputs, statistically meaningful relationships have been observed between reading habits and motivations of mothers and the linguistic development of children.