Çoktan seçmeli, yapılandırılmış grid ve kavram haritası tekniklerinin öğrenci başarısını ölçme açısından etkililiğinin incelenmesi ve öğrencilerin bu tekniklere ilişkin görüşleri
An investigation into the effectiveness of multiple choice tests, structural communication grid and concept maps technique on the students' success in the aspect of measurement process and students' views about these techniques
  1. Tez No: 241764
  2. Yazar: ZERRİN SARIGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı aynı kazanımları ölçmek üzere geliştirilmiş çoktan seçmeli, yapılandırılmış grid ve kavram haritası tekniklerinin öğrenci başarısını ölçme açısından etkililiğini incelemek ve öğrencilerin bu tekniklere ilişkin görüşlerinin neler olduğunu belirlemektir. Araştırma 2007-2008 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Üsküdar ilçesinde bulunan bir ilköğretim okulunun 5. sınıfında okumakta olan 147 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Çalışma da 5. sınıf fen ve teknoloji dersi ?Canlılar Dünyasını Gezelim, Tanıyalım? ünitesi kapsamında yer alan ilk dört konu ele alınmıştır. 20 maddelik çoktan seçmeli test, 20 maddelik yapılandırılmış grid ve 2 tane kavram haritaları kullanılmıştır. Öğrencilerin farklı yapılardaki bu tekniklere ilişkin görüşlerini almak için açık uçlu 6 sorudan oluşan bir anket geliştirilmiştir. Öğrencilere sırasıyla çoktan seçmeli test, yapılandırılmış grid ve kavram haritası uygulanmıştır.Uygulamalar tamamlandıktan sonra nitel verileri toplamak için geliştirilmiş olan anket uygulanarak öğrencilerin bu tekniklere ilişkin görüşleri belirlenmiştir.Araştırmada nicel veriler varyans analizi ve korelasyon teknikleriyle ile test edilmiş, nitel veriler ise içerik analizi yardımıyla çözümlenmiştir. Araştırma sonunda farklı yapıdaki testlerin öğrenci başarısı açısından anlamlı bir fark yaratmadığı gözlemlenmiştir. Öğrencilerin bu üç ölçme tekniğinden aldıkları başarı puanları arasında cinsiyet açısından da anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Öğrencilerin çoktan seçmeli ve yapılandırılmış grid tekniklerine ilişkin olumlu görüşlere sahip oldukları, kavram haritası ile ilgili ise olumlu görüşlere sahip olmadıkları gözlemlenmiştir. Tekniklere ilişkin görüşler incelendiğinde öğrencilerin % 63'ü en çok hoşlandığı teknik olarak çoktan seçmeliyi; % 45'i en çok zorlandıkları teknik olarak kavram haritasını;% 66'sı başarı beklentilerinin en yüksek olduğu teknik olarak çoktan seçmeliyi; %39'u en az karşılaştıkları sınav türü olarak yapılandırılmış gridi; % 82'si en sık karşılaştıkları sınav türü olarak çoktan seçmeliyi;%63'ü yapılacak sınavlarda kullanılmasını istedikleri teknik olarak çoktan seçmeli maddeleri tercih ettiklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze how the multiple choice tests, structural communication grid and concept maps techniques, which aim to test the same construct, affect the students? success and to determine the students? view about these techniques. The research was carried on 147 fifth grade students in a primary school in Üsküdar district of İstanbul province in 2007-2008 education years. The study was prepared according to the first four topics of unit“Let's Travel and Recognize the Creatures”which is part of 5th grade Science and Technology curriculum. 20 multiple choice, 20 structural communication grids and 2 concept maps were used. A survey, which contains 6 open-ended questions, was developed to take students' ideas about these different techniques. Tests in order of multiple choice, structural communication grids and concept maps were applied to the students. After the applications had been carried out, the students' thoughts about the techniques was determined by applying the survey which contains open-ended questions, in order to get qualitative data. In the research, quantitative data is analyzed by variance analysis and correlation technique; qualitative data is resolved by content analysis. At the end of research, it is observed that different kinds of tests don't create meaningful differences on students' success. It is observed that gender does not create meaningful differences on the achievement scores of students in any of three technique that used in the research. It is observed that students have positive thoughts and attitude about multiple choice tests and structural communication grid techniques. They haven?t positive thoughts about concept map techniques. It is observed that 63% of students most technically likes to multiple-choice, 45% they were the most difficult technical concepts as a map; 66% success with the highest expectations as the technique to multiple-choice, at least 39% of faced as the type of exam structured grid, most frequently faced by 82% as the type of multiple-choice exam, they want to be used in examinations will be 63% technically stated prefer multiple-choice items.