Hanif Kureishi'nin Kara Plak, Mohsin Hamid'in Gönülsüz Köktenci ve Monica Ali'nin Brick Lane romanlarında batılı Müslümanların entegrasyon süreci üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
The comparative study of integration process of western Muslims in Black Album by Hanif Kureishi, the reluctant Fundamentalist by Mohsin Hamid and Brick Lane by Monica Ali
  1. Tez No: 562764
  2. Yazar: ZEHRA EKİNEKER GÜDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KAYINTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dünyadaki göç ve küreselleşme süreçleri, İngiltere ve ABD'de çeşitli etnik köken, dil, yaşam tarzı ve dini inanca sahip kayda değer sayıda Asyalının varlığını ortaya çıkardı ve bu ülkeler çok daha çeşitli ve çok kültürlü hale geldi. İngiltere ve ABD'deki bu tür farklı kültür ve dinlerin gerçekliği entegrasyon kavramını ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle, bu çalışma özellikle“İngiliz ve Amerikan kültürlerine Müslüman entegrasyonu gerçekten başarılabilir mi?”sorusunu cevaplamayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, bu çalışma üç farklı Güney Asya kökenli yazar tarafından yazılan üç sömürge sonrası romanın incelenmesine adanmıştır: Hanif Kureishi'nin Kara Plak, Monica Ali'nin Brick Lane ve Mohsin Hamid'in Gönülsüz Köktenci eserleri. Romanların her biri ağırlıklı olarak Güney Asyalı karakterlerden oluşmaktadır. Her bir roman farklı bir göçmen öznelliğini betimlediği ve konuların ele alınma biçiminde özgün bir kaliteye sahip olduğu için ayrı ayrı ele alınacaktır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, çalışmanın sömürgecilik sonrası, göç ve entegrasyon açısından teorik temeli Ania Loomba, John McLeod, Stuart Hall, Bill Ashcroft ve diğerleri gibi ünlü teorisyenlerin teorilerinden faydalanılarak sunulacaktır. Giriş bölümünü üç alt bölümden oluşan ana bölüm takip etmektedir. Bu bölümde, üç romanın analizi Müslüman karakterlerin Batı bağlamında yaşadıkları entegrasyon sorunları açısından ayrı ayrı yürütülecektir. Son olarak, her bir kitapta ele alınan entegrasyon sorunlarının farklılıkları ve benzerlikleri açısından bir özetin sunulacağı ve Müslüman entegrasyonun geleceğine ilişkin bir değerlendirmenin sunulacağı sonuç bölümü gelir
Özet (Çeviri)
Immigration and globalization processes throughout the world have brought about the existence of a considerable number of Asian people in Britain and the USA with a variety of ethnicity, language, lifestyle, and religion and these countries have become far more diverse and multicultural. The reality of such diverse cultures and religions within Britain and the USA brings out the notion of integration. Therefore, this study particularly aims at answering the question“Is Muslim integration to English and American cultures really achievable?”For this purpose, this study is dedicated to the analysis of three post-colonial novels: The Black Album, Brick Lane, and The Reluctant Fundamentalist by three different writers of South Asian origin: Hanif Kureishi, Monica Ali, and Mohsin Hamid respectively. The study analyzes the novels in terms of the problems Muslims experience in their integration process to the host cultures of England and the USA. Each of the novels are predominantly populated by South Asian characters and they will be handled as discrete items of focus because each of them portrays a different immigrant subjectivity and possesses an inherent quality in the way the issues are covered. The study consists of five sections. In the introduction section, theoretical ground of the study in terms of postcolonialism, immigration, and integration will be presented drawing on the theories of Ania Loomba, John McLeod, Stuart Hall, and Bill Ashcroft et all… The introduction part is followed by the main body, which consists of three subparts. In this part, analysis of three novels will be carried out discretely in terms of the integration problems Muslim characters go through in a Western context. Lastly comes the conclusion part, in which a summation will be presented in terms of the differences and similarities of the integration problems handled in each book and an assessment with regard to the future of Muslim integration will be provided.