Yönetişim ve küreselleşme
Governance and globalization
  1. Tez No: 241788
  2. Yazar: FIRAT BEŞTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma 1990'lı yıllardan bu yana iktisat, siyaset ve kamu yönetimi literatüründe önemli bir yer tutan yönetişim söylemini uluslararası ilişkiler boyutunda ele alıp, yaşadığımız küreselleşme süreci ile birlikte incelemektedir. Bu bağlamda, öncelikle I. bölümde küreselleşmenin kavramsal içeriği ile birlikte geçirdiği tarihsel süreç ele alınacaktır. Daha sonra II. bölümde yönetişim modeli üzerinde durulup, bunun kavramsal içeriği ile birlikte küreselleşmeyle olan bağlantısı ele alınacaktır. Çalışmanın sonuç bölümünde genel bir değerlendirme yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
This essay is intended to examine the concept of governance discussed in public administration, political science and economics since 1990 in terms of globalization process in the worldwide. In this context, the first section emphasies on the matter of globalization and its historical progress, then the second section clarifies the links between globalisation and governance. In the final section, it is going to make an evaluation in general.