Heitor Villa - Lobos'un prelüdlerinin analizi bağlamında bu prelüdlerin seslendirilmesine yönelik önerilen öğretim materyalleri
In terms of the analysis on Heitor Villa Lobos preludes, teaching matearials for sounding these preludes
- Tez No: 241800
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADIK YÖNDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmada Heitor Villa- Lobos'un 5 Prelüdü çeşitli yönlerden analiz edilmiştir. Döküman incelemesi şeklinde yürütülen bu araştırmada bilinen nitel araştırma tekniklerinin dışında araştırmaya özgü bir sistem kullanılmıştır.Dökümanların üzerinde yapılan analiz ve bu analizin sonuçlarına dayalı olarak yeni yapılar önermeye yönelik bir araştırma olarak yürütülmüştür. Heitor Villa-Lobos'un prelüdlerinde yer alan gitar teknikleri, form yapısı ve ritmik yapılar eser üzerinde analiz edilmiş ve prelüdlerde zor olduğu düşünülen pasajların incelenmesi ile bu pasajlardaki zor yerlerle başetmeye yönelik alternatif parmak numaraları ve pozisyon geçişleri önerilmiştir.Buna göre; prelüdlerin egzersiz anlayışı ile düzenlenmesi sonucunda öğrencinin müzikal gelişiminin arttırılabileceği düşünülmüştür. Araştırma sonucunda prelüdlerde bu sonuçlarla ilgili çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, HeitorVilla Lobos? 5 preludes are analyzed in terms of different aspects. Conducted as evaluating the documents, in this study, a peculiar system of research is used rather than the common qualitative research methods.The study is conducted to offer new structures, based on the analysis and the results of this analysis. Guitar techniques, structure of forms, rhythmic structures are analyzed on the masterpiece and alternative finger numbers and position transitions are offered to come over the difficult parts in the passages by analyzing the passages which are found difficult.According to this analysis, it is thought that the students? musical improvement can be developed by arranging the preludes in the concept of exercise.At the end of the study, variety of offers are presented in the preludes related to the results above.