Milli eğitim şuralarında tarih öğretimi
Teaching history in the councils of ministry of education
  1. Tez No: 241802
  2. Yazar: TUĞBA AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada; Türk Milli Eğitim Şuralarına genel bir bakış, eğitim şuralarının amaç ve görevleri, nasıl organize olduğu konularında genel bir bilgi verilmiştir. 1. Milli Eğitim Şurasından başlayarak en son yapılan 17. Milli eğitim Şurasına kadar Tarih öğretiminin, hangi Şura kararlarında yer aldığı, Şura kararlarında Tarih öğretimi anlayışının hükümetin gündemine ve politikasına nasıl yansıdığı, Tarih öğretimi ile ilgili alınan kararların uygulamaya nasıl aktarıldığı ve küreselleşme sürecinde olan dünyada tarih bilincinin nasıl oluşturulabileceği hakkında bilgiler sunulmuştur.Dokümanter olarak yapılan bu çalışmada elde olan belgelerin Tarih öğretimi ile ilgili kararları irdelenmiştir. Denilebilir ki Tarih öğretiminin en çok gündeme getirildiği Şura II. Milli Eğitim Şurasıdır. Bunun yanı sıra V. , XI. , XII. XV. Ve XVII. Şurada da Tarih öğretimine yer verilmiştir. Onu izleyen dönemlerde Tarh öğretimi Şura gündeminde yeterince yer almamıştır.Sonuç olarak; Milli Eğitim Şuraları danışma kurulu niteliğindedir. Alınan kararlar Tebliğler Dergisinde yayınlandıktan sonra uygulanabilmektedir. Yapılan her Şura yapıldığı dönemin eğitim ve kültür biçimini yansıtmaktadır. Şura kararlarının tümüyle uygulanabilirliği demokratik sisteme geçişle zorlaşmıştır. Bu sorunların bağlamında Tarih öğretimi ve Tarih derslerinin en iyi şekilde öğretimi eğitim politikalarının önemli bir konusu olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The main objective if this research is to give information about the Educative Councils that have been held by Ministry of Education and understanding goals, assignments and the way they have been organized . A meticulous study on these meetings was made going through all the councils from the first to the seventeenth and adequate information was acquired to have idea about the articles which had been discussed , how they have been applied by the governments, the way the resolutions and decisions made by the council came into effect and how the history awareness can be created among the people in today?s globalized world.İn this documental study the the resolutions about Teaching History are scrutinized. It can be said that the 2nd National Educative Council was the one in which the issue was discussed and studied in a way that the importance of the subject was emphasized properly. Besides, the issue was touched upon in the 4th 5th 9th 12th 17th meetings held by the same council. Unfortunately, in the next meetings the subject was ignored and wasn?t taken into consideration sufficiently in the Council?s agenda.All in all, National Educational Councils are of Advisory Committee quality. The resolutions can come into effect after the official statement made by the government. Each council sheds light on the day's cultural and educational perspective. Through the passage to the democratic system council resolutions turned out to be difficult to be applied. In the context of these complications Teaching History must take its place among the most important issues in the the agenda of politics of education .