Yabancı dil öğretmenlerinin çoklu zeka düzeyleri ile kullandıkları yabancı dil öğretim yöntemlerinin ilişkisi
The relationship between the foreign language teachers' multiple intelligence levels and foreign language teaching methods they use
- Tez No: 241818
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalısma, yabancı dil öğretmenlerinin çoklu zeka düzeyleri ile kullandıkları yabancı dil öğretim yöntemlerinin iliskisini arastırmaktadır. Çoklu zeka düzeyleri ve kullanılan yabancı dil öğretim yöntemleri arasında bir bağlantı bulunduğunu ortaya çıkartmak amacıyla ?stanbul Anadolu yakasındaki Yabancı Dil Ağırlıklı devlet liselerinde görev yapan yabancı dil öğretmenlerine anket uygulanmıstır. Çalısmada elde edilen sonuçlar; çoklu zeka düzeyleri yüksek olan yabancı dil öğretmenlerinin daha modern öğretim yöntemlerini tercih ettiklerini göstermektedir. Geleneksel yabancı dil öğretim yöntemlerini kullanan yabancı dil öğretmenlerinin ise sözel?dilsel zeka düzeyleri yüksek bulunmustur.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between the foreign language teachers? multiple intelligence levels and the foreign language teaching methods they use. Two questionares were made with foreign language teachers who work in Foreign Education Lycées? in Anatolion side of Istanbul to show that there is a connection between multiple intelligence level and methods used. The results indicate that while foreign language teachers who have a high level of multiple intelligence prefer more modern methods, the English teachers who use traditional methods have high verbal-linguistic intelligence levels