Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretimde Yöneltme Yönergesi'nin uygulandığı düşük sosyo-ekonomik seviyeden gelen 8. sınıf öğrencilerinin mesleki olgunluk düzeyleri ve ortaöğretim okul tercihleri
Career maturity level of eighth class students'who have lower socio-economical level and are applied the Ministry of National Education Primary School Orientation Directive and their upper secondary school choices
  1. Tez No: 241819
  2. Yazar: ARZU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HESAPÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Türk Millî Egitimi'nin genel amaçlarından biri, Türk Milletinin bütün fertlerini kendi ilgi, istek ve becerileri dogrultusunda yetistirmek; gerekli bilgi, beceri, davranıslar ve birlikte is görme alıskanlıgı kazandırmak suretiyle hayata hazırlamak ve onların, kendilerini mutlu kılacak ve toplumun mutluluguna katkıda bulunacak bir meslek sahibi olmalarını saglamaktır. Bu arastırma 2006-2007 egitim-ögretim yılında istanbul ili Çekmeköy beldesinde bulunan üç ilkögretim okuldaki 250 ögrenci ile gerçeklestirilmistir. Gül Akbalık tarafından hazırlanmıs ?Meslekî Olgunluk Ölçegi? kullanılmıstır. Ayrıca Yıldız Kuzgun tarafından gelistirilen ?Akademik Benlik Kavramı Ölçegi?, arastırmacı tarafından hazırlanan ?Ögrenci Bilgileri Formu? ve Millî Egitim Bakanlıgı tarafından düzenlenen ?Yöneltme Öneri Formu? kullanılmıstır. Elde edilen istatistiklerin 0.05 ve daha üst düzeydeki manidarlık düzeyi kabul edilmistir. Sonuçlar SPSS bilgisayar programındaki istatistiksel yöntemler, Pearson Çarpım Momentler Korelasyon Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi, iliskisiz T-testi ve Pearson Kay-kare testi kullanılmıstır. ikiden fazla grup oldugunda Scheffe testi kullanılmıstır. Arastırma sonucunda meslekî olgunluk ile gelir düzeyi arasında anlamlı bir farklılık olmadıgı yönünde bulgulara ulasılmıstır. Diger yanda ögrencilerin yönlendirildikleri okul türü ile meslekî olgunlukları arasında anlamlı bir fark bulunmustur. Meslekî olgunluk düzeyi arttıkça ögrencilerin akademik egitime yönlendirildigi gözlemlenmistir. Arastırma sonuçlarına göre kız ögrenciler erkek ögrencilere göre daha olgundur
Özet (Çeviri)
One of the general aims of the Turkish National Education is to raise all Turkish citizens through their own interests and abilities, to prepare them for life by helping them to acquire the required knowledge, skills, behaviour and cooperative working habits, and to ensure they have a profession which will make them happy and contribute to the happiness of society. This research was done with the 250 students at three primary education schools in Çekmeköy, İstanbul in 2006-2007. ?The Career Maturity Scale? prepared by Gül Akbalık. The Academic Self Concept Scale prepared by Prof. Dr. Yıldız Kuzgun. The Student?s Information Form was prepared by the reseacher. The Orientation Proposal Form is prepared by the Ministry of National Education of Turkey. Statistical results of 0.05 and higher were accepted as a significant level. Results were calculated using statistical methods in SPSS computer programme, Pearson Product Moment Corelation, One-Way Anova, Independent Samples T-Test and Pearson Chi- Square Test. When there were more than two groups the scheffe test was used. The result of this research shows that there isn?t a significant correlation between the maturity level of the students and the income level of their families. On the other hand there is a significant correlation between the type of school the students are oriented and the income level of their families. The students who have higher income level families are oriented to the academic education. According to the result of the Career Maturity Scale girls are more mature than boys.